asseco Aimtec murr

První magnetické mýdlo na světě

Britští vědci z Bristolské univerzity vytvořili jako první na světě mýdlo, které lze ovládat pomocí magnetů. Objev publikovaný v odborném  časopise Angewandte Chemie by mohl umožnit vytvářet čisticí prostředky zcela nové generace, které by bylo možné po aplikaci opět odejmout, a použít např. pro čištění ropných či olejových skvrn na moři.   

 

Vědci již dlouho hledali způsob, jak řídit mýdla (nebo čisticí povrchově aktivní látky, které jsou známy v průmyslu), resp. usilovali o řešení, která by zvýšila jejich schopnost rozpustit oleje ve vodě a poté je odstranit ze systému.
Výzkumníci již dříve zkoušeli mýdlo s různými speciálními funkcemi, např. citlivé na světlo, kysličník uhličitý, nebo změny v kyselosti prostředí, teplotě či tlaku. Nyní se jim podařilo vytvořit mýdlo citlivé na magnetické pole. S použitím magnetu byli vědci schopni ovlivňovat a měnit některé vlastnosti mýdla jako např. elektrickou vodivost nebo bod tavení, což může být velmi důležitým faktorem pro průmyslové čištění.
Dřívější pokusy s ionizovanými tekutinami, tvořenými většinou vodou obsahující komplexy těžkých kovů se zdály být dobrým předpokladem pro možnost kontroly pomocí magnetického pole (aspoň po nějakou dobu), ale kovové částečky byly vždy uvnitř roztoku příliš izolované, což bránilo jejich dlouhodobější interakci.
Nyní vědci dosáhli kýženého výsledku rozpuštěním železa v řadě inertních materiálů tvořených chloridovými a bromidovými ionty, velmi podobným těm, které se běžně používají např. v ústních vodách či textilních kondicionérech. Přídavky železa vytvořily v mýdlových částicích potřebná mikroskopická kovová jádra. Povedlo se vytvořit mýdlo obsahující na železo bohaté soli, které reagovaly na magnetické pole, pokud bylo umístěno do roztoku.
K otestování vlastností použili vědci magnet ve zkumavce obsahující nové mýdlo umístěné v organickém roztoku s menší hustotou. Po přiblížení magnetu na železo bohaté mýdlo překonalo gravitaci a povrchové napětí mezi vodou a olejem a stoupalo skrz organický roztok vzhůru ke zdroji magnetické energie.
Experiment je z vědeckého hlediska úspěšný, ale takovéto tekutiny ještě nejsou natolik zralé, aby se v blízké době objevily na trhu v podobě např. čisticích prostředků pro domácnost.
 

 

 
Publikováno: 5. 4. 2012 | Počet zobrazení: 3285 článek mě zaujal 669
Zaujal Vás tento článek?
Ano