asseco Aimtec murr

Končí označení A++ pro světelné zdroje

S koncem února uplynulo přechodné období, během kterého bylo možné prodávat světelné zdroje s „plusovými“ štítky označujícími třídu energetické spotřeby. Od 1. března už nelze žárovky se starými štítky prodávat, poskytovat ani vystavovat.

 

Evropský energetický štítek se užívá více než 25 let. S tlakem na nižší spotřebu se ale původní škála s několika „+“ stala časem nepřehlednou a pro spotřebitele matoucí, proto bylo přistoupeno ke změně značení, které je pro spotřebitele přehlednější.  
Označení A++ či A+ na etiketách nahrazují kategorie ve škále A až G. Například v současnosti vyráběné LED žárovky jsou velmi úsporné a velká část by spadala do kategorií A++, ty jsou nyní zařazeny do třídy E.
Žárovky se od března musí značit pouze novými energetickými štítky, i když byly pro svítidla zrušeny. Pokud totiž je ve svítidle napevno zabudovaný světelný zdroj, který nelze vyjmout, tak se vztahují povinnosti označování novými energetickými štítky i na svítidlo. U svítidel obsahujících vyjmutelný světelný zdroj, jej výrobce označovat štítkem nemusí, má ale povinnost identifikovat v technické dokumentaci výrobku světelný zdroj, který obsahuje, včetně třídy energetické účinnosti.
Povinnost označovat své výrobky novými energetickými štítky pro výrobce světelných zdrojů vstoupila v platnost už od 1. září 2021, po tomto datu už výrobci museli dodávat k distribuci světelné zdroje označené pouze novými štítky. Na distributory a prodejce se však poté ještě vztahovalo přechodné období, během kterého mohli prodávat světelné zdroje se starými energetickými štítky. To však skončilo 28. února a nyní již musí být světelné zdroje při prodeji opatřeny pouze novými štítky, u skladových zásob je pak možné staré štítky přelepit novými (světelný zdroj musí být přelepen novým energetickým štítkem na místech, kde je vystaven nebo nabízen zákazníkovi k prodeji, tedy v prodejně či ve veřejném skladě), povinnost přelepit štítky má distributor.
Příslušné nálepky si distributoři, maloobchodníci a další prodejci mohou vyžádat u výrobců, kteří jim je musí dodat v tištěné podobě jako nálepky stejné velikosti jako stávající štítky.
Od 25. února začal platit zákaz dovážet na evropský trh další typy svítidel, kdy po klasických žárovkách, halogenových svítidlech do domácnosti, nebo lineárních zářivkách T2 a T12 nyní na řadu přišly další typy: lineární zářivky T5 a T8 s dlouhou životností nad 25 000 hodin, kruhové zářivky T5, a zářivky bez vlastního integrovaného předřadníku. Ke všem zmíněným aplikacím jsou již dostupné alternativy, které zpravidla nabídnou řádově vyšší svítivosti, efektivnější chod a zdravotní nezávadnost – ve většině případů jsou to LED svítidla, která by tak postupně měla nahradit většinu kategorií statických zdrojů světla.
Zákaz výroby těchto svítidel urychlila novela původního nařízení ekodesignu, která reaguje nejen na nízkou účinnost, ale i zdravotní rizika – přestala platit výjimka týkající se zářivek obsahujících rtuť, která se vztahovala na tento typ světelných zdrojů v původním nařízení. Od září pak po zářivkách dostanou stopku i halogenové žárovky.
Z praktického hlediska to nicméně neznamená kompletní zákaz a stažení všech těchto zařízení z obchodní sítě, ale to, že výrobci již nemohou uvádět na trh nové modely a importéři je dovážet na evropský trh, aktuální zásoby bude možné doprodat (podobně jako u žárovek).

Kamil Pittner
Foto: Pixabay, Philips Lighting

 
Publikováno: 1. 5. 2023 | Počet zobrazení: 334 článek mě zaujal 59
Zaujal Vás tento článek?
Ano