hnv murr

Vozy na plyn zaznamenaly nový rekord

V Česku bylo loni registrováno historicky nejvíce nových osobních automobilů s pohonem na zkapalněný ropný plyn (LPG) neboli propan-butan. Dle údajů Svazu dovozců automobilů (SDA) přibylo 3966 nových vozidel na plyn.

 

Meziročně jde o 76% nárůst těchto nových vozidel a výrazně narostl i počet dodatečných přestaveb na LPG, který byl loni nejvyšší za posledních 6 let. Podle statistik Ministerstva dopravy ČR bylo provedeno celkem 7263 přestaveb, což nicméně udává jak celkový počet montáží, tak i demontáží, a to LPG i CNG systémů.
Celkově se tak i s přestavbami počet „nových“ vozidel na autoplyn loni přehoupl přes 10 tisíc. Automobilů poháněných LPG tak reálně přibylo 2,5násobně více než bateriových elektromobilů (BEV). Spolu s nimi tak LPG automobily dominují segmentu vozidel, která Národní akční plán čisté mobility považuje za alternativní pohony.
U LPG i BEV jsou za rok 2022 evidovány nejvyšší počty registrací. Z hlediska výrobce výrazně u LPG dominuje Dacia, registrována byla loni ale i řada vozů značek Renault a Fiat.

Foto: Opel

 
Publikováno: 17. 3. 2023 | Počet zobrazení: 203 článek mě zaujal 48
Zaujal Vás tento článek?
Ano