asseco Aimtec murr

Čtyřnohý kovolozec

V Korejském institutu pokročilých věd a technologií (KAIST) vyvinuli robota, který dokáže lézt i šplhat po kovových stěnách a stropech.

 
Robot Marvel (Magnetically Adhesive Robot for Versatile and Expeditious Locomotion) byl navržen pro pomocné úkony při provádění nebezpečných údržbářských prací na kovových konstrukcích, jako jsou např. mosty, rádiové věže, skladovací nádrže apod. Při šplhání a k chůzi používá magnetické nohy, z nichž každá obsahuje jak elektropermanentní magnet (EPM), tak „podrážku“ z magnetoreologického elastomeru (MRE). Jejich kombinaci pak využívá k magnetizaci a demagnetizaci povrchu, což nohám robota umožňuje přilnutí k povrchu a uvolnění, když je potřeba udělat další krok. Navíc Marvel dokáže, než se připne k povrchu, předníma nohama otestovat terén, asi jako když zkoušíte tloušťku ledu, jestli vás unese.
V testech robot lezl po kovové stěně, dokázal se vypořádat i s překážkami, jako byly 10cm mezery nebo 5cm výstupky a bez problémů se přesunul i na strop. Zhruba 8 kg těžký stroj dokáže šplhat po kovové stěně rychlostí až 0,7 m/s, a po stropě 0,5 m/s. Na válcové cisterně, která byla pokryta barvou, prachem a rzí, se pohyboval rychlostí 35 cm/s.
 
Publikováno: 3. 3. 2023 | Počet zobrazení: 295 článek mě zaujal 48
Zaujal Vás tento článek?
Ano