asseco Aimtec murr

Vážení podnikatelé,

moc rád bych vám na úvod poděkoval za to, že i přes veškeré překážky a potíže, s kterými se poslední dobou potýkáte, stále neztrácíte naději.

 

Na průmysl a vaše podnikání se v posledních letech valí jedna velká zkouška za druhou. Po dlouhém období růstu a konjunktury nás nejprve uzemnila pandemie, která ani teď po téměř třech letech nezmizela, a my se před ní stále ještě musíme mít na pozoru. Další ranou pro vaše podnikání je nedostatek a zdražování materiálů a surovin, k čemuž se i v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině přidal také obrovský růst cen energií a vysoká inflace.
Přesto mě moc těší, že ani v těchto těžkých dobách ve svých firmách nečekáte se založenýma rukama. Ačkoliv je to někdy složité, tak investujete, inovujete, vyvíjíte nové technologie a výrobky a myslíte při tom na budoucnost. I díky vašemu úsilí tak průmysl ukazuje svůj význam a podobně jako v předchozích krizích drží českou ekonomiku nad vodou. Za to si vás nesmírně vážím.
Jedním z faktorů, které vaše podnikání v současné době nejvíce limitují, jsou vysoké ceny energií. Jejich nárůst je tak velký, že podniky musí aspoň částečně promítat zvýšené náklady do cen koncových produktů, které následně ovlivňují další řadu zboží a služeb na trhu. Mnohé firmy také omezují spotřebu nebo odkládají i plánované investice. Naopak ale rostou investice do úspor energií a lokální výroby obnovitelných zdrojů energie. Pokud by ovšem měla cena energie zůstat na stávající úrovni, tak dopad na konkurenceschopnost Česka jako jedné z nejprůmyslovějších zemí Evropy bude mimořádný.
Evropská unie proto umožnila poskytnout členským státům pomoc dle Dočasného krizového rámce. Několik zemí EU této příležitosti využilo, jako například Německo nebo Francie, a i my ve Svazu průmyslu jsme na tuto možnost upozorňovali českou vládu již od jara. Jsme rádi, že stát naše volání – i když hodně pozdě – vyslyšel, a poskytnutí pomoci s cenami energie dle Dočasného krizového rámce firmám přislíbil. I když ani tento program není ideální, má značné zpoždění, a kvůli omezením daným Evropskou komisí nemusí být pro řadu firem dostatečnou podporou. Přesto věříme, že alespoň z části poskytne pomoc těm nejvíce dotčeným vysokými cenami energie již v letošním roce.
Prioritní je teď ovšem rychlost, s jakou se slíbená pomoc k firmám musí dostat. Nesmí se stát, že by se podpora k podnikům dostala až za několik dlouhých měsíců, jak jsme toho byli svědky během covidové pandemie. Na tento fakt vládu neustále upozorňujeme a budeme o tom s jejími členy mluvit i na našem Sněmu, kterým jako tradičně zahájíme Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně.
Právě do Brna se letos mimořádně těším. Rád se po roce opět podívám na vaše špičkové výrobky, nápady a technologie, které na výstavišti znovu uvidíme. Věřím, že celému národu jako vždy ukážeme, jak úspěšné, inovativní a schopné naše firmy jsou, a to i v době, která podnikání příliš nepřeje. Těším se, že se na veletrhu společně potkáme.

Jaroslav Hanák,
prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR

Nejen o cenách energií a jejich dopadu na firmy budou představitelé SP ČR hovořit s premiérem a členy vlády na svém Sněmu v úterý 4. 10. na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Účastníci veletrhu mají také možnost navštívit stánek Svazu ve společném prostoru s EIA v pavilonu F a dozvědět se o prioritních oblastech byznysu nejenom pro období předsednictví ČR v Radě EU.

 
Publikováno: 31. 10. 2022 | Počet zobrazení: 303 článek mě zaujal 69
Zaujal Vás tento článek?
Ano