asseco Aimtec murr

České strojaře čekají nelehké časy, ale i „světlo na konci tunelu“

Zákaznických dnů Tajmac-ZPS se už tradičně účastnil i ředitel Svazu strojírenské technologie (SST) ing. Oldřich Paclík, kterého jsme při této příležitosti oslovili ke krátkému rozhovoru o akci i situaci ve strojírenské branži.

 

Svět – i ten firemní – se dnes možná až nekriticky orientuje na virtuální prostředí internetu a on-line aktivit. Mají smysl i akce, jako jsou Dny otevřených dveří, a jiné druhy fyzické prezentace?
Samozřejmě a pro některé účely jsou naprosto ideální. Zákazníci vidí nejen, co se nabízí, ale i jak se to dělá. Obráběcí stroje představují svébytnou sofistikovanou oblast, která nepatří do běžného komoditního zboží, které lze vyhodit, když to nevyjde, nebo vrátit a pořídit jinde. Nákup obráběcího stroje se obvykle neodehrává na e-shopu, i když někteří výrobci podobné možnosti nabízejí. Je to dlouhodobá investice, která vyžaduje dlouhodobou podporu a ve finále je to vždy záležitost náročných osobních jednání. A zákaznické dny, dny otevřených dveří a podobné akce, které už dělají mnohé společnosti, jsou ideální příležitostí k navázání potřebných kontaktů.
Tyto aktivity proto samozřejmě podporujeme, a myslím, že dnes je to i výrazná konkurence klasickým veletrhům, které slouží spíše pro komunikaci s odbornou veřejností, zatímco akce tohoto typu jsou záležitostí výrazně zaměřenou na zákazníky. Především na vztah výrobce-zákazník, ať už stávající nebo potenciální, aby měl možnost získat detailní informace a představu o možnostech stroje ve skutečných provozních podmínkách: jak zařízení vzniká, jací lidé ho vyrábějí a na jaké úrovni, ale také se od příslušných profesionálních specialistů dozvědět, jaké jsou jeho výhody, funkce, možnosti, služby, podpora výrobce apod.

Jak vidíte současný vývoj na strojírenském trhu?
Po covidových letech i v roce 2021, který měl přinést určité oživení, se v našem oboru v Česku nic až tak zásadně nezměnilo. Oficiální výsledky loňského roku ještě nemáme, ale odhadujeme, že budou obdobné – tedy po pravdě řečeno, zřejmě nepříliš dobré, asi jako v roce 2020, možná o trochu lepší.
Pokračovaly dozvuky covidové éry s různými komplikacemi, byly tam hlavně i problémy obchodní, nedostatek komponent, růst cen atd. Hlavní zlepšení se tak očekávalo právě od letošního roku 2022. Už v závěru loňského roku byl znatelný nárůst poptávky víceméně ve všech oborech, bohužel se však tím, že je provázen pokračujícím nedostatkem komponentů a rostoucími cenami surovin, nemůže uskutečnit na takové úrovni, jaká by byla žádoucí. Termíny se posouvají a navíc v prostředí vysoké inflace a eskalujících problémů na mezinárodní scéně rostou náklady. Nicméně přesto očekáváme, že letošní rok bude lepší.
Čeští výrobci by se měli zaměřit na stroje pro spolehlivou, kvalitní výrobu na vysoké technické úrovni. Asi těžko budeme moci konkurovat nenáročným komoditním strojům třeba asijské provenience, ale máme dobré předpoklady v oblasti profesionálních zařízení s vyšší přidanou hodnotou. I na prezentacích, které pořadatelé připravili, je vidět, že vývojáři i konstruktéři v posledních obtížných letech, kdy jsme zaznamenali v průměru propad o 50 %, nezaháleli a dokázali vyvinout zajímavé novinky.

Do jaké míry zkomplikoval zotavení průmyslu a plány českých výrobců konflikt na Ukrajině?
Specifickým problémem sektoru obráběcích strojů v ČR je situace na Východě, na Ukrajině a v Rusku, a související sankce, protože pro náš obor představoval export do Ruska zhruba 10 %. To sice na první pohled nemusí zdát mnoho, ale je tam více vazeb, a to samozřejmě znamená nezanedbatelné zbrzdění. Přesto věříme, že letošní rok, kdy poptávka roste jak v ČR, tak na většině západních trhů, by už měl znamenat zlepšení – netroufám si ale odhadnout, jak velké. Vlivových faktorů je celá řada, kromě zastavení exportu a platebních problémů s tím spojených i celkové zhoršení podmínek, problém vysokých cen surovin, energií, nafty, plynu – to vše negativně ovlivňuje rozvoj byznysu.
Pro náš obor, ale i všechny exportéry obecně, to znamená využít všech možností, jak vstoupit na ne zcela nové trhy. To od začátku není nic jednoduchého. Snažit se posílit pozice na těchto trzích, kde je poptávka, rozhoduje, kdo bude pružnější a bude schopen lépe reagovat. Ten pak může získat lepší tržní podíl i na dosavadních trzích, zejména těch evropských.
Velmi důležitý je pro většinu našich výrobců domácí trh. Měli by udělat maximum, aby na něm uplatnili co nejvíce své produkce. Je těžké odhadovat, co bude dál.
Je otázkou, zda se situace někdy vůbec aspoň zčásti vrátí do předchozího stavu, a dojde třeba k oživení ruského trhu, jehož vyřazení český strojírenský průmysl rovněž zasáhlo, ale jisté je, že může trvat dlouho, než k nějakému výraznějšímu posunu k lepšímu dojde.

České firmy, se kterými jsme měli možnost mluvit, si obvykle nestěžovaly na nedostatek zakázek, ale začínají mít obavy o materiál, zda bude z čeho vyrábět…
Ano, to jsou jedny z hlavních potíží, protože železná ruda se dovážela z podstatné části z Ukrajiny, což jsou teď téměř všechno zablokované kanály, a nahradit potřeby dovozem z Jižní Ameriky, třeba konkrétně z Brazílie, nebo jiných oblastí je komplikované. Znamená to problémy s termíny dodávek, nárůst ceny, a to vše jsou brzdící faktory, které se bohužel ještě nedávno nepředpokládaly.
Na druhou stranu je zřejmé, že teď přinejmenším na nějaký čas poroste poptávka po obráběcích strojích ze strany sektoru obranného průmyslu, třeba Německo už v tomto směru přijalo určitý program. Ovšem výroba pro export nemusí být jediným řešením, jak dosáhnout opětovného růstu, svou roli tu vzhledem k poptávce sehraje i obchod a domácí trh, který by mohl kompenzovat určitý útlum v teritoriích, která jsem zmiňoval. Je těžké odhadovat, jaký dopad bude mít vliv automobilového sektoru, energetiky, kde situaci navíc komplikuje Green Deal, tlak na elektromobilitu apod. Problémů je spuštěno hodně, takže to bude i pro sektor obráběcích strojů docela náročné období.

Josef Vališka
Foto: Archiv TMP

 
Publikováno: 4. 6. 2022 | Počet zobrazení: 727 článek mě zaujal 117
Zaujal Vás tento článek?
Ano