asseco Aimtec murr

Nový přízrak nebes

Ruská společnost Tupolev předvedla na počátku nového roku první těžký strategický bombardér s měnitelnou geometrií křídel Tu-160M.

 
Unikátní stroj dosahující dvojnásobku rychlosti zvuku (tj. 2450 km/h) má několik rekordních „nej“. Jde o vůbec největší a nejtěžší bojový letoun na světě (v délce mu konkuroval jen americký experimentální stroj XB-70 Valkyrie) a nejrychlejší bombardér v aktivní službě, ale i největší letadlo s měnitelnou geometrií křídel.
Prototyp po modernizaci včetně úpravy konstrukce vzlétnul už v roce 2018, ale k sériové výrobě dojde až nyní. Od roku 2020 je i držitelem světového rekordu pro tuto kategorii, kdy dvojice těchto letounů překonala během 25 hodin vzdálenost více než 20 tis. km bez mezipřistání.
Původní Tu-160 nastoupil v roce 1987 jako vůbec poslední sovětský strategický bombardér. Létající obr, který byl protipólem menšího amerického stroje Lancer B-1, mohl nést konvenční i jaderné zbraně a dvě jeho pumovnice pojmuly 40 tun nákladu. Po modernizaci získal schopnost nést nové zbraňové systémy (i nové typy bomb), dostal moderní komunikační a navigační techniku, nové motory. Písmeno M označuje modernizovanou verzi.
 
Publikováno: 4. 3. 2022 | Počet zobrazení: 628 článek mě zaujal 128
Zaujal Vás tento článek?
Ano