asseco Aimtec murr

Testy nového hypersoniku

V září americké zbrojovky úspěšně otestovaly v rámci programu DARPA prototyp hypersonické rakety HAWC – hypersonická, vzduchem dýchající zbraň.

 
Účelem testu bylo prokázat, že drak i motor prototypu HAWC (Hypersonic Air-breathing Weapon Concept) mohou létat nadzvukovou rychlostí a zvládat velká tepelná napětí. O letu nebyly zveřejněny další podrobnosti, ale kusé základní informace uvádějí, že pro test se HAWC vznesl namontován na křídle letadla, než byl sám vypuštěn. O několik sekund později byl automaticky zažehnut raketový posilovač (booster), čímž střela zrychlila na nadzvukovou rychlost, při níž se aktivoval scramjet – proudový motor bez pohyblivých částí, kde jeho dopředný pohyb stlačuje přiváděný vzduch. Jde o podobný princip jako u pohonu ramjet, s tím rozdílem, že ramjet musí zpomalit na podzvukovou rychlost pro vstup vzduchu, než se smíchá s palivem, zatímco scramjet zvládne nadzvukový vstup vzduchu, protože vzduchem vytvářená rázová vlna ho zpomaluje a zapaluje.
Se schopností létat více než pětkrát rychleji než zvuk by byla hypersonická střela nejen hůře detekovatelná a schopná předletět konvenční protibalistické rakety, ale měla by i tolik kinetické energie, že by dokázala zničit cíl, aniž by potřebovala bojové hlavice.

Vizualizace konceptu HAWC poháněného scramjetem.
Foto: DARPA
 
Publikováno: 26. 10. 2021 | Počet zobrazení: 721 článek mě zaujal 158
Zaujal Vás tento článek?
Ano