hnv murr

Inteligentní upínače pro stroje, šikovná chapadla pro roboty

Svět průmyslové automatizace si lze už jen těžko představit bez produktů německé firmy SCHUNK. S aktuálním děním v jejich aktivitách nás seznámil Pavel Ambrož, prokurista českého zastoupení společnosti SCHUNK Intec.

 

Firma letos plánuje účast nejen na veletrhu EMO Milano, ale i na obnoveném MSV Brno. Zatímco některé firmy účast na těchto stěžejních akcích vzdaly, SCHUNK se rozhodl pro aktivní přítomnost. Jsou pro Vás fyzické veletrhy důležité?
Jednoznačně ano. Nemyslím nyní konkrétně pouze výše zmíněné dvě akce. Jakákoliv forma osobního, nebo prezenčního setkání, jak se dnes s oblibou říká, je pro budování vztahu se zákazníky klíčová. Poslední měsíce a roky ukázaly, že pomocí on-line lze zvládnout mnoho činností a ušetřit čas i náklady, nicméně „face-to-face“ jednání se obzvláště v technických oborech dle mého názoru zcela nahradit nedá. Velmi důležitou složkou je kromě efektivního technického jednání i často zmiňovaný sociální aspekt.

Připravuje SCHUNK nějaké novinky v blízké době také pro český trh? Na jaké zajímavé produkty se mohou zákazníci těšit?
Naši oboroví manažeři a následně konstruktéři v časech pandemie nezaháleli. Ani relativně výrazný „kurzarbeit“ nezastavil naše inovační úsilí a letos jsme představili nebo ještě představíme asi největší počet novinek v jednom roce. Výčet všech by byl dlouhý a asi nezáživný, proto zvu všechny čtenáře k návštěvě naší expozice na MSV v Brně. Abych však alespoň poodhalil závoj, lze mezi letošními novinkami z upínací techniky nalézt například senzorický upínač nástrojů iTENDO, svěráky TANDEM 3. generace, několik nových sklíčidel včetně „rychlovýměnného“ THW3, v uchopovací technice pak adhezní uchopovací systém ADHESO, Plug & Work porfolio pro koboty a z velké části inovované či zcela nové robotické příslušenství.

Loni si společnost připomněla 75 let svého vzniku, nicméně po celé toto období je stále rodinnou firmou, byť už s globální působností. Znamená to, že tato forma má stále své výhody?
Pokud mohu soudit z mých více než 15letých zkušeností, tak výhody této formy vlastnictví jsou neoddiskutovatelné. Potvrdily je navíc i obě krize – finanční i nedávná epidemická. Především jde právě o jistou „rodinnou péči“, kdy každý zaměstnanec je součástí rodiny SCHUNK a je brán jako její důležitý a právoplatný člen, a tak se s ním i jeho návrhy, představami, názory či výtkami zachází. A stejně jako v dobře fungující rodině se firma snaží řešit veškeré vzestupy, pády či krize, personální záležitosti i případné neshody. Navíc vedení cítí za své zaměstnance i společenskou zodpovědnost. V obou makroekonomických krizích nedošlo k žádnému masivnímu propouštění, přestože finanční situace nebyla růžová. Dalšími výhodami je stabilita, flexibilita nebo relativně stálá strategie společnosti. Odpadá tak stres při změnách vlastnické struktury, například akciových společností, který s sebou často nese výrazné změny ve směřování společnosti nebo v její personální politice.

I když bylo počáteční zaměření na klasické upínání pro stroje, v poslední době slaví firma úspěch i jako dodavatel uchopovačů pro roboty. Jakou část v portfoliu tvoří dnes uchopovače?
Jen bych mírně poupravil terminologii. V začátcích firmy SCHUNK na českém trhu jsem hledal vhodný termín pro nový výrobek, který zde dosud neexistoval (něm./angl. Greifer/Gripper). Zvolil jsem „chapadlo“, přestože konotace tohoto slova byla spíše „zoologická“. Budoucnost ukázala, že termín byl vhodný i vzhledem k tomu, co vše jsou aktuální chapadla schopna zvládnout.
Máte pravdu, firma SCHUNK začala svoji činnost výlučně v oboru třískového obrábění a jeho příslušenství. Nicméně již v roce 1983, tedy téměř před 40 lety, uvedla na trh první standardizované průmyslové chapadlo, což osobně považuji za výkon hodný Nostradama. Z postupně okrajového produktu se stalo skutečné portfolio budoucnosti generující více než 50 % obratu společnosti a jeho podíl bude při pohledu na aktuální situaci s největší pravděpodobností dále růst. Už se samozřejmě nejedná pouze o chapadla, součástí jsou rotační a lineární moduly, široké příslušenství pro roboty a samozřejmě zákaznická speciální řešení.

Nastupuje zcela nová generace upínacích systémů a chapadel pro nejmodernější výrobní zařízení, charakteristická využitím prvků IoT (resp. IIoT). Co to znamenalo v adaptaci výrobního programu pro firmu a v čem vidíte hlavní přínos nových technologií?
Osobně mám názor, že nové technologie jsou „dobrý sluha, ale špatný pán“. Pokud se někdo stane na technologiích zcela závislý, ať je to osoba či firma, může být tato naprostá závislost fatální. Zářným příkladem je využívání GPS navigací. Řidič „slepě poslouchající“ strojový hlas navigace je schopen opravdu husarských, někdy i život ohrožujících, kousků jen proto, že věří nikdy nechybující technologii a nepoužívá vlastního úsudku. Proto dle mého názoru je hlavním přínosem nových technologií možnost eliminovat nebezpečné či jinak zdraví ohrožující nebo zhoršující pracovní činnosti. Další detailní analýza problematiky robotika vs. zaměstnanost je pak již téma přesahující tento formát.
K otázce adaptace našeho výrobního programu na nejmodernější výrobní zařízení mohu sdělit, že samozřejmě veškeré trendy sledujeme, nasloucháme potřebám zákazníků a implementujeme je do vývoje nových či inovovaných produktů. Nicméně dle mého názoru jsme ještě relativně daleko od praktického a opravdu plošného využití IIoT v reálném prostředí. Osobně neznám výrobní závod v ČR a vlastně ani v zahraničí, který by implementoval IIoT ve 100 % své výroby nebo aspoň části výroby.

V inovacích často hraje významnou roli spolupráce se zákazníky a zpětná vazba od nich. Funguje to i v případě českého zastoupení a mohou mít vaše poznatky přínos i pro mateřskou společnost?
Poptávky od zákazníků a poznatky ze všech trhů, včetně toho českého, jsou významnou součástí výzkumu a vývoje nových výrobků a technologií. Veškeré tyto informace se analyzují a stanovuje se strategie pro vývoj. Většinou se však setkávám s opačným tokem inovací směrem k nám. Západoevropské a zámořské firmy jsou často technologicky před tuzemskými firmami, a proto technologie, které jsou pro ně vyvíjeny, se teprve po čase začínají objevovat i u nás.

Petr Kostolník
Foto: SCHUNK

 
Publikováno: 26. 10. 2021 | Počet zobrazení: 932 článek mě zaujal 159
Zaujal Vás tento článek?
Ano