asseco Aimtec murr

Vynášení satelitů systémem „ride-share“

Pouhé čtyři roky po svém vzniku se firma Virgin Orbit Richarda Bransona stala nejnovějším poskytovatelem pro doručování nákladu do vesmíru.

 

Ve středu 1. 7. 2021 dopravila na cílové oběžné dráhy několik satelitů vynesených raketou na upraveném křídle Jumbo Jetu. Zatímco dnes jsou starty vesmírného nákladu spojeny s odpálením rakety v roky připravované misi, Virgin Orbit toto schéma mění a nabízí vysoce flexibilní horizontální vypouštěcí platformu použitelnou na každém vhodném letišti.
Základem je upravené letadlo Boeing 747 s názvem Cosmic Girl, které nese dvoustupňovou raketu Launcher One s nákladem. Po dosažení blízkosti cíle odhodí raketový nosič, který po chvíli volného letu zažehne motory a zamíří na nízkou oběžnou dráhu Země. Realizace myšlenky, která je atraktivní zejména pro výrobce menších satelitů, však nebyla bezproblémová. Nicméně nyní už systém fungoval dokonale: Cosmic Girl vzlétla z leteckého přístavu Mojave v Kalifornii a po téměř hodinovém letu se od letadla odpoutal nosič Launcher One. První stupeň z rakety se oddělil krátce po vystřelení, druhý odnesl náklad na místo určení. Na palubě bylo celkem sedm satelitů ze tří zemí. Mise nazvaná Tubular Bells: Part One, po prvním albu firmy Virgin Records z roku 1973, byla živě streamována na YouTube.

Foto: Virgin Orbit / Twitter

 
Publikováno: 30. 8. 2021 | Počet zobrazení: 728 článek mě zaujal 164
Zaujal Vás tento článek?
Ano