asseco Aimtec murr

Pro bezpečnější tanky, vojáky i trezory

Vědci z výzkumného institutu CEITEC VUT v Brně vyvinuli unikátní keramický pancíř s vysokou odolností a pozoruhodnými vlastnostmi. Vojenský výzkumný ústav potvrdil jeho odolnost certifikátem.

 

V mnoha ohledech přelomový materiál je založen na využití balistické keramiky zalité do měkčího hliníku. Brněnští vývojáři si již založili spin-off firmu TriCera, která se bude snažit novinku integrovat do již fungujících technologií – neprůstřelných aut, vest, štítů, zábran, trezorů apod.
Balistická keramika se dosud na potřebná místa lepila, tato řešení však mají omezenou životnost. Používaná lepidla a polymerní vlákna ztrácejí časem či v náročných podmínkách své vlastnosti (v mrazech křehnou, ve vysokých teplotách, např. v pouštích, dochází k jejich degradaci). Úkolem týmu z CEITEC VUT tak bylo najít spojení keramiky a kovu bez použití organických lepidel či vláken, u nichž hrozí narušení jejich vlastností.
Keramika, která je lehčí než ocelový pancíř, dobře pohlcuje energii po nárazu, má stejnou, v některých ohledech dokonce lepší odolnost proti střele, po zásahu se ale na rozdíl od kovu tříští. To vývojáři vyřešili tím, že zalili keramickou destičku přímo do hliníkové slitiny. Výsledkem je materiál s téměř neomezenou životností, odolný vůči chemikáliím i extrémním teplotám.
Při testech dokázal zadržet i 20mm střepinu, která na něj dopadla rychlostí 750 m/s a simulovala explozi nastražené bomby. Dokázal odolat i tzv. multihitu, kdy dopadne více zásahů vedle sebe, což bývá Achillova pata většiny běžných řešení pancéřové ochrany. Zachytí dokonce průrazné střely s jádrem z kalené oceli či karbidu wolframu. Protože jde o nehořlavý materiál, není problém ani tzv. Molotovův koktejl. A stejně jako vysoký žár dokáže zvládnout i nízké teploty pod nulou.

Petr Sedlický

 
Publikováno: 30. 8. 2021 | Počet zobrazení: 607 článek mě zaujal 144
Zaujal Vás tento článek?
Ano