asseco Aimtec murr

Novinka s rekordním dostřelem

Ruský výrobce odstřelovacích pušek Lobaev Arms pracuje na projektu unikátní zbraně schopné zasáhnout cíle vzdálené neuvěřitelných 7 km.

 
Aktuálně drží světový rekord zásahem na vzdálenost 4178 m puška Sumrak pro sportovní střelbu na extrémní vzdálenosti (také vyráběná firmou Lobaev Arms). Nová DXL-5 Havoc ji však má překonat. Bude vyrobena se čtyřmi různými variantami munice a používat zcela nové náboje, které obsahují několik technologických inovací umožňujících střelbu na dlouhou vzdálenost. Jedna z variant umožní dodat pušce přesnost kolem 70 úhlových minut pro jistý zásah cíle na vzdálenost 3 km. Nové náboje se budou lišit velikostí i počáteční rychlostí od dříve používaných projektilů.
Munice DXL-5 překoná i vlastnosti nejsilnějších střel pro odstřelovací pušky na světě – 12,7 x 99 mm a 12,7 x 108 mm (používané k vyřazování lehkých obrněných vozidel vzdálených do 2 km). Předpokládá se, že úsťová rychlost bude 4 až 5 Machů (tj. 4–5krát rychlejší než zvuk), tzn., že kulky budou vylétat rychlostí 1200–1500 m/s.
Cílem výrobce je učinit z DXL-5 pohodlnou zbraň pro profesionála i amatéra. Zjednodušeně řečeno, schopnosti pušky umožní i netrénovanému střelci zasáhnout cíle až několik kilometrů od něj, zatímco dříve zabralo roky výcviku, aby se člověk naučil zasáhnout vzdálené cíle.
Firma vyvíjí i exkluzivní verzi k dosažení světových rekordů – ta by měla být schopná jako první na planetě zasáhnout cíle vzdálené 7000 m.
 
Publikováno: 16. 4. 2021 | Počet zobrazení: 1086 článek mě zaujal 219
Zaujal Vás tento článek?
Ano