asseco Aimtec murr

Paříž zkouší cyklopohotovost

Francouzská metropole nasadila do provozu pozoruhodné cyklozáchranky. Jde o modrobílá elektrokola schopná dorazit na místo nehody až dvakrát rychleji než klasické sanitky.

 

Novinka, za kterou stojí francouzská agentura Wunderman Thompson Paris spolu s přepravní firmou Ecox a výrobcem nákladních kol Urban Arrow, má sloužit pro včasné ošetření zraněných a návštěvy pacientů. Elektromotor kola je poháněn dvěma lithiovými bateriemi s kapacitou 500 Wh, a díky tomu, že slouží primárně jako elektrická asistence při šlapání, měl by na jedno nabití vydržet až 160 km. K dosažení co nejlepších jízdních parametrů přispívá i hliníkový rám pro relativně nízkou hmotnost či hydraulické brzdy pro spolehlivé brzdění. Před řídítky je umístěn 150litrový box pro lékařské vybavení, na kterém je umístěna zmenšenina výstražného majáčku, jaké používají sanitky. Nechybí ani siréna dosahující 140 db, stejně jako integrovaná GPS navigace pro co nejpřesnější lokalizaci zraněných.
I když jde výhradně o urgentní doplněk ke klasickým sanitkám (při transportu pacientů je e-kolo nedokáže nahradit), jejich nasazení ve městech s tradičně komplikovanou dopravní situací má smysl a logiku. Kolo se na rozdíl od sanitky může snadno proplést mezi auty, využít cyklostezky nebo v případě krajní nouze třeba i chodník a je schopné se dostat i do pro auta nepřístupných lokalit.

 
Publikováno: 16. 4. 2021 | Počet zobrazení: 835 článek mě zaujal 203
Zaujal Vás tento článek?
Ano