asseco Aimtec murr

Elektrovozy s palivovým článkem budou osvobozeny od daně silniční

Finanční správa upřesnila dosavadní výklad zákona o silniční dani, který počítá s osvobozením od daní u vozidel s elektrickým pohonem. Do výkladu zahrnula i elektromobily s palivovým článkem (FCEV).

 
Podle § 3 písm. f) bod 1 zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční, jsou od daně osvobozena vozidla pro dopravu osob nebo vozidla pro dopravu nákladů s největší povolenou hmotností méně než 12 tun, která mají elektrický pohon. Nejrozšířenější technologií pro ukládání energie je dnes u elektromobilů využití akumulátorů, v praxi jsou ale stále častěji provozována vozidla využívající vodíkové palivové články, přičemž očekávat lze další rozvoj této technologie a širší využití v běžném provozu.
Z hlediska osvobození od daně silniční je v případě využití vodíku nutné rozlišovat, zda se jedná o vozidlo na vodíkový pohon, která využívají pro svůj pohon vodík jako pohonnou hmotu, nebo elektromobil, který je vybaven vodíkovým palivovým článkem (označovaný jako FCEV). Osvobození od daně silniční se týká právě FCEV, tedy vozidel generujících elektrickou energii z palivových článků. U těchto vozidel tedy lze aplikovat osvobození pro vozidla mající elektrický pohon podle § 3 písm. f) bod 1 zákona o dani silniční. Naopak osvobození od silniční daně se netýká vozidel, která pro svůj pohon využívají spalovací motor na vodík.
 
Publikováno: 21. 1. 2021 | Počet zobrazení: 1045 článek mě zaujal 214
Zaujal Vás tento článek?
Ano