asseco Aimtec murr

Nejvýkonnější raketový motor..

Nový motor Raptor společnosti SpaceX prošel tlakovou zkouškou – a vytvořil světový rekord, když dosáhl tlaku v komoře 330 bar.

 
Pohonná jednotka, která má být použita pro novou generaci raket Starship, dosáhla při testu tlaku v komoře 330 bar, což je dokonce i pro raketový motor extrémní tlak, jímž překonal předchozí rekord sovětského motoru RD-701 z 80. let.
Jeden motor Raptor byl úspěšně použit během prvního letu prototypu rakety Starship (SN5) na začátku srpna letošního roku. Gigantická válcová konstrukce z nerezové oceli se vznesla do plánované výšky 150 m a poté hladce provedla zpáteční sestup. Další zkušební let osmého prototypu SN8 v plném měřítku bude pravděpodobně testován s využitím tří motorů k výstupu do maximální výšky 20 km.
K tomu, aby SpaceX dostala masivní loď Starship mimo dosah zemské gravitace, plánuje použít šestici motorů, zatímco samotný posilovač Super Heavy jich podle vyjádření Elona Muska bude potřebovat kolem 40. Firma bude ale ještě muset prokázat, že motor Raptor může hořet pro dlouhodobé lety – a že jej lze znovu použít pro Starship, což mj. znamená i výrazně zvýšit produkci motorů a otestovat, zda dokážou udržet vysoký tah po dobu 5 až 10 minut.
 
Publikováno: 16. 11. 2020 | Počet zobrazení: 1206 článek mě zaujal 239
Zaujal Vás tento článek?
Ano