asseco Aimtec murr

Záchranáři testují tryskový oblek

Oblek typu Iron Man by mohl najít mnohem praktičtější využití než kaskadérské exhibice, jak prokázal vynálezce Richard Browning a jeho firma Gravity Industries.

 
Nový oblek Gravity může být reálnou možností, jak poskytnout urgentní lékařskou pomoc obětem nehod na špatně přístupných místech, např. v horském terénu. Ve spolupráci s britskou záchrannou službou Great North Air Ambulance Service (GNAAS) přiletěl Browning k simulované nehodě na odlehlém hornatém místě za pouhých 90 sekund, což je zlomek času, který by jinak trval dostat se na místo pěšky.
„Čím dříve se záchranář dostane k oběti, tím dříve ji může stabilizovat a zavolat helikoptéru. V některých případech by jim to zachránilo život,“ řekl Andy Mawson z GNAAS.
Systém využívá mikrojety poháněné tryskovým palivem nebo naftou. Jsou připevněné na pažích a zádech pilota. Na průhledovém displeji jsou zobrazována klíčová data, jako je tah a zbývající palivo. Problém je letová doba pouhých 5–10 minut. Oblek vyžaduje vysoce specializovaný trénink a dobrou kondici pilota a i když představuje jen zlomek ceny vrtulníku, nejde o levnou záležitost. Firma však pracuje na levnějším prototypu.
 
Publikováno: 16. 11. 2020 | Počet zobrazení: 1043 článek mě zaujal 215
Zaujal Vás tento článek?
Ano