asseco Aimtec murr

Laser odhalí padělanou whisky

Když vydáte nemalou sumu za exkluzivní alkohol, asi nechcete zjistit, že drahá lahev obsahuje ve skutečnosti kořalku podřadné kvality.

 
Právě tomu by měly zabránit kontroly ověřující, zda obsah odpovídá tomu, co je deklarováno. Dosud bylo pro kontrolu nutné odebrat vzorek obsahu, protože sklo způsobovalo interferenci s odečty. Nové řešení, vyvinuté výzkumníky ze skotské University of St Andrews, umožňuje analyzovat a ověřit pravost exkluzivních whisky bez sejmutí víčka pomocí laseru, přesněji řečeno technologií laserové spektroskopie. Ta umožňuje zjistit chemické složení různých materiálů (je využívána např. i k identifikaci výbušnin), ale její použití k charakterizaci alkoholu v původním obalu je novinkou.
Laserový paprsek je zaměřen na sledovanou látku, kde vzorek rozptýlí světlo do různých barev – a protože různé chemické složky rozptylují světlo odlišně, lze touto technikou přesně určit, co vzorek obsahuje. Výzkumníci použili skleněný prvek k tvarování světla, aby vytvořil kruh laserového spektra na povrchu lahve a těsně zaostřené místo v kapalném obsahu. Vzhledem k tomu, že signály z láhve a kapaliny jsou v různých polohách, lze umístit detektor, který zaznamenává pouze signál z kapaliny, takže obsah lahve lze vyhodnotit, aniž by byla otevřena.
 
Publikováno: 22. 10. 2020 | Počet zobrazení: 1083 článek mě zaujal 218
Zaujal Vás tento článek?
Ano