asseco Aimtec murr

eVTOL inspirovaný ptáky

Zatímco je řada navrhovaných strojů eVTOL (elektrické vertikální vzlety a přistání) pro přepravu cestujících stále v koncepční fázi, jsou i výjimky, které již provádějí zkušební lety.

 

Mezi ně patří i stroj Alia, vyvinutý americkou firmou Beta Technologies. Současný funkční prototyp vznikl loni a letos získal osvědčení letové způsobilosti pro každodenní létání. Vývoj Alie začal pověřením biotechnologickou firmou United Therapeutics, která požadovala dopravní prostředek s nulovými emisemi pro dodávky orgánů k transplantaci. Americké letectvo objednalo prototypy pro svůj program Agility Prime, zaměřený na komerční rozvoj prostředků letecké mobility.
Elegantní design stroje byl inspirován aerodynamickým tělem ptáka, konkrétně arktického rybáka. Používá čtyři horizontální vrtule k vzletu a přistání jako vrtulník, a pro let dopředu je pohon přepnut na zadní vertikální tlačnou vrtuli pro efektivnější let s pevným křídlem. Finální verze má mít bateriový pohon, dolet 400 km na jedno nabití, rozpětí křídla 15 m, maximální vzletovou hmotnost 2720 kg, a má pojmout šest cestujících a nákladovou kapacitu 5,7 m3.
Koncept zahrnuje i síť rychlonabíjecích stanic, které by byly vytvořeny z přepravních kontejnerů a zahrnovaly soustavu solárních panelů, střídačů připojených k síti, moduly pro ukládání energie a generátory pro nabíjení mimo síť během špiček nebo výpadků. K tomu i salónky a spací kabiny pro piloty a cestující na trase při zastávkách na dobíjení.

 
Publikováno: 11. 9. 2020 | Počet zobrazení: 1083 článek mě zaujal 231
Zaujal Vás tento článek?
Ano