asseco Aimtec murr

První ocelový most vytištěný ve 3D

Najdete ho v Amsterodamu, kde jej vytvořili v tamní firmě MX3D, zaměřené na 3D robotický kovový tisk a představili na posledním Nizozemském týdnu designu.

 

Struktura z nerezové oceli o délce 12,2 m je nazvaná jednoduše The Bridge (Most). Díky svým jedinečným konstrukčním metodám vypadá neuvěřitelně odlišně od konvenčních mostních projektů. Most byl navržen tak, aby vypadal jako dva vlající listy spojené organickými křivkami oceli. Nedávno prošel zátěžovým testem na University of Twente a nyní je v závěrečné fázi stavebního testování. Letos je plánována jeho instalace na trvalé umístění v oblasti Oudezijds Achterburgwal v centru Amsterdamu.
Most však není jediným pozoruhodným výtvorem MX3D. Ve spolupráci s firmou Altair optimalizovali za použití tzv. generativního designu samotné rameno průmyslového robota ABB, které pak bylo vytištěno s využitím pokročilého procesu aditivní výroby (WAAM) z nerezové oceli. Proces WAAM řízený inteligentními algoritmy vyhledávání nejefektivnější strategie pro každou vlastnost ramene robota umožňuje tisk složitých geometrií inspirovaných organickými materiály. To vedlo k více než 50% redukci hmotnosti. Zatímco původní rameno vážilo 150 kg, optimalizované pouhých 73 kg, přitom v mnoha ohledech překonává originál.

 
Publikováno: 14. 7. 2020 | Počet zobrazení: 1156 článek mě zaujal 238
Zaujal Vás tento článek?
Ano