asseco Aimtec murr

Lákavá vize (možné) budoucnosti

Divize brazilské firmy Embraer představila koncept EmbraerX Pulse – nové řady leteckých taxíků eVTOL, fungující jako součást multimodálního dopravního schématu.

 
Systém Pulse má sdílenou prosklenou luxusní kabinu, kterou lze uchytit do draku eVTOL nebo na elektrický podvozek připomínající skateboard s vlastním pohonem pro bezproblémovou multimódovou „end-to-end“ dopravu na poslední míli. Vše je řízeno autopilotem.
Cestující si vyberou cíl, vyzvedne je auto „kabina“ a dopraví k draku eVTOL, který odletí do cílového skyportu, kde je kabina předána podvozku s vlastním zdrojem energie a schopností autonomního pohybu. Tak se cestující dostanou do konečného cíle, aniž by museli nastupovat a vystupovat.
Koncept má samozřejmě ještě mnoho výzev, od fungující pozemní sítě automodulů, superpřesného polohování pro překládané odnímatelné kabiny, i logistických otázek zajišťujících jejich dostatek na správném místě a efektivní využití. V této fázi jde jen o inspirativní renderování videa, ale je to i příspěvek k diskusi o tom, kam by se mohly věci dostat, protože technologie autopilota eVTOL, autonomní podvozky vozidel a skateboardů se začnou již „brzy“ slučovat.

 
Publikováno: 14. 7. 2020 | Počet zobrazení: 1161 článek mě zaujal 234
Zaujal Vás tento článek?
Ano