murr

Lenovo DCG - nejen vládci serverů a úložišť

Marian Korienek, ředitel českého zastoupení serverové divize Lenovo Data Center Group (DCG) je přesvědčen, že ačkoli hodně firem vnímá tuto část společnosti Lenovo jako dodavatele hardware, její záběr výrazně přesahuje tento IT segment.

 

V únoru nastoupil na pozici prezidenta DCG pro region EMEA Giovanni Di Filippo, který se netají tím, že firma má v rozvoji tohoto segmentu nemalé ambice. Jak vidíte současnou pozici DCG na tuzemském trhu?
Podle dat společnosti IDC za Q4 a kalendářní rok 2019 je Lenovo DCG na třetím místě s x86 serverovou technologií. Zákazníkům samozřejmě poskytujeme i řešení v oblasti softwarově definované a hyperkonvergované infrastruktury a také řešení ukládání dat. Celkově rok od roku máme vyšší obrat, počet zákazníků i obchodních partnerů, což nás vedlo k rozšíření našeho obchodního týmu pro Českou republiku.
Jako součást globální společnosti jsme samozřejmě výrazně ovlivněni firemní vizí, strategií, kulturou a také rozhodnutími vrcholového managementu. Zároveň ale dokážeme flexibilně a rychle reagovat na vývoj situace na globálním i lokálním trhu a také na měnící se požadavky zákazníků a obchodních partnerů.

Co nové strategické aktivity pro český trh a jak se Lenovo DCG daří u menších podniků, na které se nyní společnosti z IT branže silně zaměřují?
Lenovo Data Center Group nabízí kompletní infrastrukturu. Většina zákazníků zná a vnímá DCG čistě jako dodavatele hardware, ať už z oblasti serverů, nebo storage. Málokdo ale ví, že nabízíme i networking portfolio i kompletní řešení – hlavně co se týče hyperkonvergence nebo velkých databázových řešení zaměřených na SAP HANA. Proto jdeme i touto cestou a ve spolupráci s našimi partnery pro HCI (VMware, Microsoft, Nutanix a další) připravujeme akce jak pro obchodní partnery, tak zároveň i pro koncové zákazníky. Chceme ukázat, že díky širokému portfoliu dokážeme zvládnout prakticky jakékoliv požadavky, třeba i ty unikátní, jako například potřebu speciálního produktu pro edge computing (odlehlá místa, prašná prostředí výrobních linek a další), kde nabízíme pokročilé technologie vždy se zaměřením na výkon, ale také hlavně bezpečnost (například autodestrukce dat při neoprávněné manipulaci). Většinu těchto řešení jsme již úspěšně implementovali na českém trhu a máme bohaté zkušenosti s přizpůsobením konfigurací a návrhu řešení i SMB podnikům tak, aby odpovídaly rozpočtu a požadavkům i vzhledem k výhledu na růst v budoucnosti.

Podobně jako řada dalších velkých firem se i Lenovo významně angažuje v akademické sféře a rozvíjí spolupráci s univerzitami. Plánujete spolupráci s některou z českých univerzit? Nebo již nějaká aktivita na tomto poli probíhá?
Nedávno jsme přivítali studenty z Malajské univerzity Monash a probírali jsme, kdo Lenovo je, co dělá a co to znamená být channel organizace. Setkání bylo velmi přínosné pro obě strany, a proto bychom rádi v tomto ohledu v nejbližší době rozšířili působnost a spolupráci i na zdejší univerzity.

K jakým trendům podle Vás segment DCG směřuje? Jak vidíte jeho budoucnost v následujících 5 letech?
Trend směřuje k účinnějšímu využití všech zdrojů – finančních, výpočetních, technologických i lidských. Firmy zvažují nové modely využívání informační technologie za účelem rychlejší, kvalitnější a bezpečnější obsluhy svých zákazníků při snižování provozních nákladů. Myslím si, že zákazníci budou používat všechny dnes již dostupné modely využívání IT – cloud (veřejný, privátní, resp. hybridní) i rozšiřování datových center, ať už na bázi tradiční infrastruktury, softwarově definovaných a hyperkonvergovaných řešení, nebo byznys modelu pay-per-use. Důležitým faktorem bude taktéž úroveň kybernetické bezpečnosti.

Právě kyberbezpečnost je jedním z aktuálních palčivých problémů. Jak se to odráží v působení společnosti Lenovo? Pracuje firma s trendem vyšší kybernetické bezpečnosti a osvěty ohledně celého tématu?
V Lenovu je bezpečnost mezi prioritami, které vnímáme u zákazníků, jako číslo jedna. Proto nás také bezpečnost provází celým produkčním cyklem. Ať už se jedná o dodavatelský řetězec, ve kterém je zabezpečení absolutní prioritou, nebo cokoliv jiného. Prošli jsme už pětkrát náročným auditem CFIUS (The Committee on Foreign Investment in the United States) s oznámením kratším než 24hodin předem. To se podařilo i díky tomu, že Lenovo pro DCG ponechalo zavedené standardy, které byly nastaveny již v IBM a jsou společností Lenovo dále rozšiřovány.
V serverech máme pevně zabudovaný TPM chip, jenž je součástí každé konfigurace a kód se musí shodovat s BIOS kódem, který je uložen a zapečetěn v USA, jinak firma nepovolí jakýkoliv update. Zároveň je pro všechny naše dodavatele podmínkou plnit veškeré standardy, které jsou v IT odvětví nastaveny. U produktů, u kterých neočekáváme standardní uložení v zabezpečeném datacentru, nabízíme autodestrukci dat, tak aby se citlivé informace nedostaly do nepovolaných rukou.

Lenovo se často odkazuje na svůj závazek digitální transformace/technologie pro všechny. Jak se daří realizace tohoto plánu?
Jako nadnárodní společnost s působností na více než 180 trzích světa se soustřeďujeme na vizi dostupnosti tzv. smart technologie pro každého s cílem umožnit inteligentní transformaci. Zaměřujeme se proto na chytrou IoT infrastrukturu a průmyslové vertikály s cílem každému zákazníkovi umožnit naši vizi. Jako jednička na trhu s počítači i jako jednička mezi poskytovateli se superpočítači na světě vyrábíme nejširší portfolio připojených technologií a řešení s cílem podpořit sílu „smart computingu“.

 
Publikováno: 13. 5. 2020 | Počet zobrazení: 1341 článek mě zaujal 253
Zaujal Vás tento článek?
Ano