IBM Rosler murr Schunk

Drony z FEL bodovaly v Abú Dhabí

Univerzita Khalifa pořádala v Abú Dhabí ve dnech 23.–25. února mezinárodní robotickou soutěž MBZIRC (Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge), které se zúčastnil i tým Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

 

Český tým společně s kolegy z univerzit v Pensylvánii a v New Yorku vybojoval v soutěži první místo za stavění zdi pomocí dronů, druhé místo za likvidaci definovaných cílů (v tomto případě balonků), a zlatou, nejcennější medaili v kompletním závodě Grand Challenge.
Soutěžilo se s drony ve třech kategoriích, a poslední den pak v kombinaci všech tří disciplín, nazvané Grand Challenge. První soutěž spočívala v detekci a likvidaci balonků, ve druhé musely drony spolu s robotem sebrat barevné cihly a postavit je na předem definovanou stěnu, a třetí soutěž spočívala v hašení požáru pomocí dronů a pozemního robota. Finální soutěž Grand Challenge byla obtížná tím, že drony a roboty musely v limitovaném čase splnit náročné zadání, kombinující několik úkolů, jejichž podmínky se operativně měnily.
Tým multirobotických systémů FEL, vedený Dr. Martinem Saskou, se na soutěž připravoval opravdu svědomitě. Už v lednu odjeli testovat své stroje do pouště SAE, aby byly drony vyladěné na místní podmínky, což se také ukázalo jako chytrá strategie. Jejich řešení bylo nejspolehlivější.
Studenti z FEL dokázali obstát v konkurenci světových univerzit, jako jsou ETH Zürich, Georgia Tech, University of Tokyo, KAIST, Carnegie Mellon University nebo Virginia Tech, a odnesli si odměnu 250 000 US.

 
Publikováno: 9. 4. 2020 | Počet zobrazení: 883 článek mě zaujal 201
Zaujal Vás tento článek?
Ano