hnv murr

Data ve skle zmrazená

Zálohy na současná záznamová média vyžadují hodně datového prostoru, stabilní podmínky a prostředí (konstantní teplotu, vlhkost apod.), jejichž udržování je poměrně nákladné.

 

To by mohla změnit nová technologie, kterou představil Microsoft na konferenci Ingite pod označením Project Silica. Jak už napovídá název, základem je destička z čistého křemenného skla, do níž jsou pomocí femtosekundového laseru vypáleny voxely (označované také jako 3D pixely). Každý z nich nese 8 bitů (definovaných orientací a tloušťkou) informací a do 2mm skleněné destičky lze umístit přes 100 vrstev voxelů. Destička o rozměrech 75 x 75 mm je schopná uchovat 75,6 GB dat, které v takto zaznamenané formě mohou fyzicky podle tvrzení výzkumníků vydržet bez úhony i tisíc let.
Silica nabízí mimořádnou odolnost – nepoškodila ji lázeň ve vroucí vodě, dlouhodobé vystavení teplotě 260 °C či škrábání drátěnkou. Technologie, za níž stojí Centrum optoelektronického výzkumu z Univerzity v Southamptonu, může podle výzkumného týmu přinést optický záznam schopný vydržet i miliardu let a časem nabídnout takovou hustotu záznamu, že by kotouč o průměru necelých 10 cm dokázal pojmout až 360 TB dat. Má však i jednu zásadní nevýhodu: nabízí sice extrémní trvanlivost, nicméně neumožňuje přepis, v čemž mají soudobá záznamová média zatím navrch.

 
Publikováno: 17. 1. 2020 | Počet zobrazení: 1249 článek mě zaujal 269
Zaujal Vás tento článek?
Ano