asseco Aimtec murr

Jubilejní přihláška je z Česka

Po čtvrt století existence obdržel letos Úřad EU pro duševní vlastnictví (EUIPO) jubilejní dvoumiliontou přihlášku ochranné známky Evropské unie – podali ji Češi.

 

Podle informace EUIPO podala jubilejní přihlášku poradenská firma Crefoport, která pomáhá českým i mezinárodním společnostem s řízením úvěrových rizik. „Obdržení dvoumilionté přihlášky svědčí o dynamickém přístupu podniků v EU, a to nejen velkých, ale i malých, které u EUIPO podaly přibližně 70 % všech přihlášek," uvedl výkonný ředitel úřadu EUIPO Christian Archambeau.
Úřad EUIPO zřízený před 25 lety ve španělském Alicante jako decentralizovaná agentura EU se postupně stal agenturou EU s celosvětovým dosahem. Spravuje zápisy ochranných známek EU a zapsaných průmyslových vzorů, zajišťujících ochranu duševního vlastnictví ve všech členských státech EU. Od roku 2011, kdy obdržel miliontou přihlášku, zájem o ochrannou známku EU rostl. Jen loni obdržel EUIPO téměř 152,5 tisíce přihlášek, o 4,16 % více ve srovnání s předchozím rokem 2017.
Zaregistrovaná ochranná známka propůjčuje svému majiteli výhradní právo na ochranu ve všech stávajících i budoucích členských státech EU na trhu s téměř 500 miliony spotřebiteli po dobu 10 let a její platnost lze neomezeně obnovovat.
Nejvíce přihlášek posílají německé firmy – loni jich bylo 22 039, společnosti z USA loni přihlásily 17 375 ochranných známek a z Číny jich bylo zaregistrováno v EU 13 467. Z ČR podalo přihlášku ochranné známky EU 1262 firem. Češi tedy nepatří mezi stěžejní přihlašovatele, z celkového počtu podaných žádostí má Česko necelé 1 %, proto je skutečně raritou, že ta dvoumiliontá přišla právě z ČR.

 
Publikováno: 17. 1. 2020 | Počet zobrazení: 1542 článek mě zaujal 295
Zaujal Vás tento článek?
Ano