hnv murr

Nemožný manévr se stal reálným

Na moskevském aerosalonu MAKS 2019 byly k vidění nejen novinky ruského leteckého průmyslu a historické stroje, ale i jedna unikátní letová ukázka, která vstoupí do historie letectví.

 
Nový ruský stíhací letoun Suchoj Su-57, který by měl letos zahájit svou kariéru v armádních službách, předvedl jako první na světě horizontální otočku o 360 stupňů. Jde o manévr, který byl dosud považován za nemožný. Tzv. plochá vývrtka je považována za kritický letový režim – rotaci letadla podél strmé sestupné spirály, kdy se současně otáčí kolem všech tří os, totiž předchází ztráta rychlosti a klesání s sebou nese riziko neefektivnosti řízení a rychlé ztráty letové výšky. Tento manévr není podle komentátorů jen akrobatickým prvkem, ale v leteckých soubojích může znamenat výhodu nad protivníkem.
Suchoj Su-57 (původně označovaný jako T-50) je jednomístný dvoumotorový proudový víceúčelový stíhací letoun 5. generace. Prototyp poprvé vzlétl počátkem roku 2010. Stroj je nástupcem letounů MiG-29 a Su-27 a měl by být prvním ruským stealth letounem, který má disponovat i dalšími zajímavými schopnostmi, jako je tzv. supercruise, supermanévrovatelnost a pokročilá avionika. Tím by měl překonávat předchozí generace stíhačů, stejně jako pozemní či námořní obranné vybavení.
 
Publikováno: 14. 11. 2019 | Počet zobrazení: 1553 článek mě zaujal 289
Zaujal Vás tento článek?
Ano