asseco Aimtec murr

Začala největší polární expedice

Z norského přístavu Tromsö vyplul německý ledoborec Polarstern (Polárka) s dosud největší polární vědeckou expedicí na klimatické změny.

 
Vědci z 19 zemí budou rok studovat dopady klimatických změn, které jsou zvlášť výrazné v oblasti severního pólu a Arktidy. Během mise MOSAIC (Multidisciplinary Drifting Observatory for the Study of Arctic Climate) urazí ledoborec trasu 2500 km a na jeho palubě se za 390 dnů vystřídá na 600 účastníků expedice, z toho 300 vědců. Najednou může být na lodi posádka o 44 lidech a až 55 vědců a techniků, kteří mohou provádět výzkum v 9 laboratořích. Budou studovat atmosféru, oceán, ledové moře i místní ekosystém – neviditelné toky energie a plynů mezi oceánem, ledem a atmosférou. Získaná data mají umožnit lépe chápat, jak změny klimatu dopadají na region i celý svět. Vědci zažijí 150 polárních nocí i teploty, které mohou klesat až k –45 °C.
Na projektu s rozpočtem 140 mil. eur (3,6 mld. Kč) spolupracuje šest desítek vědeckých institutů a organizací. Polárku budou doprovázet další čtyři ledoborce z Ruska, Číny a Švédska a letouny i vrtulníky pro doplňování zásob a zajišťování rotace týmů. Koncept mise používá tzv. driftovou techniku, kterou vymyslel koncem 18. století norský polární badatel Fridtjof Nansen, jenž vyplul s dřevěnou lodí Fram do ledového pole v Arktidě, kde ji nechal zamrznout, a doufal, že pohyb ledu ponese loď přes severní pól.
 
Publikováno: 14. 11. 2019 | Počet zobrazení: 1567 článek mě zaujal 328
Zaujal Vás tento článek?
Ano