asseco Aimtec murr

Solární plachta už pluje vesmírem

Unikátní satelit LightSail 2 organizace Planetary Society, který v červnu vynesla do vesmíru raketa Falcon Heavy, úspěšně rozvinul svou solární plachtu.

 
Díky ní začal absorbovat fotony ze Slunce, které by měly této kosmické plachetnici dodat energii k pohybu. Pokud se to podaří podle plánu, stane se LightSail 2 prvním zařízením svého druhu, které bude putovat vesmírem jen za pomoci slunečního záření. Zpočátku by se měl pohybovat pomalu, rychlost se pak bude zvyšovat.
Sluneční fotony vyvíjejí nepatrný tlak, který by kosmická sonda vybavená „plachtou“ skutečně mohla využívat k pohonu, pak by nepotřebovala těžké tekuté palivo ani konvenční solární panely. Experiment má zjistit, zda hybnost fotonů dopadajících na plachtu dostatečně urychlí plavidlo, aby zvýšil jeho orbitu. Pokud bude úspěšný, mohly by takovéto plachty pohánět malé satelity CubeSats.
Úspěšné rozvinutí čtvercové sluneční plachty, tvořené čtyřmi trojúhelníkovými listy z extrémně tenkého, reflexního Mylaru odpovídá ploše boxerského ringu. Na oběžné dráze Země by měl „plachetní satelit“ strávit asi rok, poté bude naveden na kurs, kde shoří v atmosféře.
 
Publikováno: 27. 9. 2019 | Počet zobrazení: 1480 článek mě zaujal 344
Zaujal Vás tento článek?
Ano