hnv murr

Za PET lahve jízdenku nebo jointa

Řím odstartoval projekt, který se snaží přimět lidi k ekologickému smýšlení. Do tří stanic na různých linkách metra byly instalovány automaty, v nichž mohou lidé směnit plastové lahve za jízdenky na veřejnou dopravu.

 

Podle římské starostky Virginie Raggiové je „věčné město“ první velkou evropskou metropolí, kde byl takovýto systém zaveden a po ročním testování se rozhodne, zda přibudou další PETkomaty. Pravda, věc má drobný háček: Pro získání jedné jízdenky je potřeba odevzdat tři desítky plastových lahví, což na rozdíl od drobných s sebou lidé po kapsách obvykle nenosí, ale lze sbírat body, které si lidé mohou spravovat prostřednictvím dvou aplikací pro chytré mobily, a na lístky postupně našetřit.
Na Jamajce lze zase získat za odevzdaný plastový odpad marihuanu. Marian Erbach, který se na Jamajku přistěhoval z Německa, pro své úsilí vyčistit pláže vymyslel netradiční plán, jak motivovat tamní obyvatele i turisty ke sběru nejen PET lahví. Za jeden pytel plastového odpadu začal nabízet ubalený gram marihuany. A zatímco římský magistrát bude svůj projekt teprve rok testovat, jamajský inovátor už má ověřeno, že jeho motivace v praxi funguje. První zájemce se prý dostavil už po půl hodině. Marian má tak na každý den předbalených 56 jointů, což je maximální množství marihuany, které je na Jamajce legální a vzhledem k tomu, že směnný obchod s drogami není na ostrově ze zákona povolen, oficiálně získávají sběrači svou odměnu darem a odpad, který přinesou, Marian druhý den předává popelářům.

 
Publikováno: 27. 9. 2019 | Počet zobrazení: 1887 článek mě zaujal 290
Zaujal Vás tento článek?
Ano