asseco Aimtec murr

Tak děvčata, jdeme na to!

Astronautky NASA Anne McClainová a Christina Kochová se 29. března 2019 staly prvním ženským týmem, který vystoupil na kosmickou procházku z mezinárodní kosmické stanice ISS.

 
Nejde samozřejmě o první ženy v kosmu, do otevřeného prostoru se jako první vypravila 25. července před 35 lety sovětská kosmonautka Svetlana Savická, ale dvě její zmíněné následovnice jsou prvním ženským týmem. Z přibližně 500 lidí, kteří byli ve vesmíru, bylo žen méně než 11 % a všechny dosavadní výstupy do volného kosmického prostoru prováděly buď týmy složené výhradně z mužů, nebo smíšené. Dvě průkopnice na to ovšem nebyly samy. Jejich „kosmickými parťačkami“ byly také dvě další dámy v řídicím středisku – vedoucí letového týmu Mary Lawrence a vedoucí letový regulátor kosmického výstupu Jackie Kagey. Hlavním cílem zhruba 7hodinové mise ve volném vesmíru je výměna baterií, které byly instalovány loni v létě.
Od programu s označením Expedice 59 se očekává, že bude sloužit více účelům, včetně provádění experimentů a testování nového vybavení. McClainová byla už na palubě ISS jako člen posádky Expedice 58, a Kochová je zařazena jako letový inženýr pro expedice 59 a 60, kdy se k ní připojí ještě kosmonaut NASA Nick Hague a ruský kosmonaut Alexej Ovčinin (pokud vám jsou tato jména povědomá, správně – je to tatáž posádka, která úspěšně zvládla nouzové přistání po neúspěšném startu rakety Sojuz z loňského října).
 
Publikováno: 30. 5. 2019 | Počet zobrazení: 1564 článek mě zaujal 323
Zaujal Vás tento článek?
Ano