asseco Aimtec murr

Grafen pomohl stvořit nejlehčí hodinky

Ve Švýcarsku vznikly nejlehčí mechanické hodinky značky Richard Mille RM 50-03 na světě. I s páskem váží pouhých 40 g. Tělo hodinek, v němž je umístěn chronometr, je vyrobeno z kompozitu obsahujícího grafen.

 
Hodinky jsou výsledkem spolupráce mezi National Graphene Institute při Manchesterské univerzitě a společnostmi Richard Mille Watches a McLaren Applied Technologies. Grafen vykazuje obrovský potenciál pro další zlepšení mechanických vlastností kompozitů v dvourozměrném materiálu a zároveň eliminuje potřebu dodávání dalších materiálů. Už malé množství grafenu dodaného do matrice umožnilo posílit mechanické vlastnosti jednosměrně vyztuženého kompozitu uhlíkových vláken. Výzkumníci zjistili, že přidáním grafenu (rozptylením v materiálu a vyrovnáním ve směru vláken) se při srovnání se vzorkem ekvivalentním uhlíkovému vláknu výrazně zlepšila tuhost a pevnost v tahu. Konečné výsledky byly dosaženy pouze s 2% hmotnostní frakcí grafenu přidaného do epoxidové pryskyřice. Stanovení rozložení a orientace grafenu v kompozitech proběhlo pomocí Ramanova mikroskopu Renishaw inVia.
Studie ukázala, jak zvýšit axiální tuhost a sílu kompozitu pomocí konvenčních řešení, a představila jednoduchou metodu, kterou lze grafen zabudovat do stávajících průmyslových procesů. To může mít v budoucnu významný dopad na obory přesného strojírenství, kde je stěžejní pevnost, tuhost a hmotnost produktu, např. v letectví a automobilovém průmyslu.
 
Publikováno: 1. 2. 2019 | Počet zobrazení: 1719 článek mě zaujal 373
Zaujal Vás tento článek?
Ano