asseco Aimtec murr

Miniaturní létající siláci

Výzkumníci americké Stanfordské univerzity a švýcarské Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) vyvinuli miniaturní drony, které dokážou nést objekty až 40krát těžší.

 
Drony nazvané FlyCroTug, veliké jen několik centimetrů, používají uchopovací technologii, jejíž inspirací byla příroda. Na rozdíl od většiny dronů, které dokážou nést pouze dvojnásobek své hmotnosti, novinka unese až 40násobek. Uchopovacím mechanizmem dovede zachytit předmět a navijákem jej přitáhnout do požadovaného cíle. Jsou schopné provádět i složité úkoly, jako je např. uchopení dveřní rukojeti k otevření dveří. Tito malí siláci mohou spolupracovat s dalšími drony, aby maximalizovaly svou nosnost.
Výzkumníci se při jejich vývoji inspirovali hmyzem a také nohami gekonů. Při řešení sledovali např. vosu, která získala těžký kus potravy, jež nemohla unést, proto ji jednoduše přetáhla po zemi. To inspirovalo koncept dronu, který přepravuje předměty mnohem těžší, než je sám tím, že se ukotví na větší předmět gekoníma přísavkami se 32 drobnými kovovými hroty, a předmět si přitáhne.
Jejich výhodou jsou i operace v těsných prostorách, což je činí vhodné pro pátrací a záchranné mise, např. k umístění kamery záchranářů či k přesunu menších trosek.
 
Publikováno: 1. 1. 2019 | Počet zobrazení: 1688 článek mě zaujal 373
Zaujal Vás tento článek?
Ano