asseco Aimtec murr

Dron letí, kam se pilot podívá

Existuje řada systémů pro řízení a dálkové ovládání dronů, ale američtí výzkumníci vyvinuli pozoruhodnou technologii, která fascinuje svou jednoduchostí a intuitivností - ovládání dronu pomocí pohledu uživatele.

 
Studie, která popisuje projekt s názvem „Prostorové úlohy autonomního MAV, řízeného pohledem člověka“, byla nedávno předložena jako příspěvek na Mezinárodní konferenci o robotice a automatizaci, která se uskuteční v květnu příštího roku. Vědci věří, že tato technologie by mohla usnadnit lidem s malou zkušeností s létáním, aby mohli bezpečně létat s drony bez pomoci zkušeného pilota.
Projekt je výsledkem spolupráce inženýrů z newyorské univerzity, University of Pennsylvania a americké výzkumné laboratoře pro armádu, kteří vyvinuli metodu umožňující pilotům dronů řídit svůj stroj pomocí dvojice brýlí sledujících pohyb očí.  „Toto řešení poskytuje příležitost k vytvoření nových, neinvazivních forem interakcí mezi člověkem a roboty, které člověku umožňují odesílat nové navigační body 3D do robota v neinstrukturovaném prostředí. Uživatel může řídit dron jen ukázáním na požadované prostorové umístění pohledem, který je v tomto případě odlišný od orientace hlavy," komentuje novou technologii Dr. Giuseppe Loianno, ředitel laboratoře Agile Robotics and Perception Lab.
Metoda je snadno použitelná a nevyžaduje přehnané hardwarové nároky. Kromě dronu navíc jen malou výpočetní jednotku a dvojici brýlí Tobii Pro 2 ke sledování pohledu, které jsou vybavené inerciální měřicí jednotkou (IMU) a zabudovanou HD kamerou. Pomocí některých inteligentních technologií hlubokých neuronových sítí a údajů o orientaci hlavy z IMU mohou brýle zjistit, kam se uživatel dívá a v jaké vzdálenosti je dron.
„Navrhované řešení otevírá nové způsoby, jak interpretovat pozornost člověka a vytvářet nová předpovědní rozhraní člověk-robot. Snažili jsme se vytvořit nové způsoby interakce mezi prvky. Konkrétně, abychom vytvořili multimodální interakční nastavení zahrnující vizuální, vokální a na gestech založenou interakci, a mohli přidat do daného rámce více prvků. Také bychom chtěli zkoumat přínosy, které navrhované řešení může poskytnout osobám postiženým tělesným handicapem nebo očními nemocemi," uvedl Giuseppe Loianno pro server Digital Trends.
 
Publikováno: 29. 11. 2018 | Počet zobrazení: 1540 článek mě zaujal 348
Zaujal Vás tento článek?
Ano