asseco Aimtec murr

Evropské dotace využívá v ČR jen desetina menších firem

Malé a střední podniky pro svůj rozvoj dostatečně nevyužívají dotace z fondů EU. Vyplývá to z analýzy indikativního oboru v rámci Indexu očekávání firem ČSOB a šetření mezi 500 českými firmami.

 

O evropské dotace si v minulosti zažádala pouze každá zhruba desátá firma v segmentu SMB - dotace se jim zdají komplikované, a proto je doposud využilo jen 11 % podniků. I když programy běží už dlouhá léta a finančních prostředků je v dotačních programech dostatek, podle názoru firem je systém dotací přínosný hlavně pro velké společnosti, ale pro malé firmy je to administrativně náročné a bývají zaskočeny častými změnami pravidel a jejich složitým výkladem.
Polovina malých a středních českých podnikatelů si evropské dotace pokouší získat sama, většina firem se však v rozvoji podnikání spoléhá především na své vlastní zdroje.
Možnost využít pro rozvoj podporu v podobě prostředků z unijních fondů je však příležitost, kterou je škoda nevyužít, jak potvrzuje jeden ze spokojených uchazečů o evropské fondy Michal Výprachtický, obchodní ředitel a vedoucí strojírenské výroby ve společnosti Výprachtický. „EU dotace jsme využili pro nákup nových technologií z programu Rozvoj III a rekonstrukce brownfieldů z programu Nemovitosti. Bez dotací bychom nebyli schopni nastartovat růst naší firmy. Pomohly nám zrekonstruovat starý nevyužívaný objekt na výrobní areál a poté nakoupit nové technologie pro výrobu. To nám otevřelo cestu k novým zakázkám.“
„Proces získání dotací EU je složitý a administrativně náročný, proto by se firmy, které se rozhodnou zažádat si o prostředky z unijních fondů měly raději spolehnout na profesionály a netrápit se s touto agendou samy. Je to podobně jako s daňovým nebo právním poradenstvím. Zákony jsou složité, často se mění, a proto firmy využívají profesionální daňové poradce či právníky - nejsou levní, ale jejich služby se jednoznačně vyplatí,“ říká Jakub Tomaštík, ředitel ČSOB EU Centrum.
Poradenství však není jen výhradní záležitostí specializovaných společností, ale nabízejí ho i banky. Služby bank při vyřizování evropských dotací zatím využívají jen 4 % dotazovaných firem, většina (41 %) se v této oblasti obrací na poradenské firmy. Podle Jakuba Tomaštíka nabízí banka komplexnější řešení, a vzhledem k tomu, že celkově je pro klienta finančně výhodnější vyřídit si dotaci a úvěr v bance, protože poradenství je již zohledněno v úrokové sazbě, získá klient výhodnější podmínky financování. Zajištěné financování je totiž nezbytnou podmínkou k čerpání dotace, což poradenské firmy na rozdíl od bank nemusí být schopné zajistit ani garantovat. „Poradenské služby v oblasti EU fondů poskytujeme pouze na bázi provize za úspěch, takže klienti neriskují žádné nevratné poplatky předem bez garantovaného výsledku,“ zdůrazňuje Jakub Tomaštík.

 
Publikováno: 1. 9. 2018 | Počet zobrazení: 1668 článek mě zaujal 393
Zaujal Vás tento článek?
Ano