asseco Aimtec murr

Pneumatika, kterou nepropíchnete

Zatímco nyní představuje pro cyklisty proražená pneumatika krajně nepříjemný problém, nemuselo by tomu tak být navěky. Německá firma BigRep přišla se zajímavým projektem novátorské pneumatiky pro jízdní kola, která vzduch nepotřebuje.

 
Pro vytvoření první pneumatiky s využitím 3D tisku na světě, jak charakterizuje BigRep tuto novinku, byl využit na zakázku vyrobený termoplastický elastomer, který umožňuje dát vytištěným objektům pružnost a zároveň nabízí extrémní trvanlivost.a odolnost proti teplotám. Podle výrobce by 3D tiskárna mohla vytvářet různé pneumatiky podle typu jízdy, pro různé povětrnostní podmínky, různé typy terénu apod.
Zkušební cyklista Marco Mattia Cristofori, který pneumatiky testoval, charakterizoval jízdu na nich jako „velmi hladkou“. Nicméně ti, kdo se už těší na bezstarostné jízdy na kole bez obav z píchlé pneumatiky, budou asi (zatím) zklamáni: firma BigRep uvedla, že hlavním cílem projektu je demonstrovat možnosti, jež lze dosáhnout s velkoplošným 3D tiskem na průmyslových tiskárnách, a pozoruhodná pneumatika zůstává ve fázi konceptu. Ale možná ne navždy - společnost Bridgestone pracuje na podobném designu a i když nemusí jít o „pneumatiky“ z 3D tiskárny, možná, že se bezvzduchového obutí přece jen dočkáme. Bridgestone prohlásil, že pokud budou zkoušky probíhat hladce, mohla by se novinka objevit už příští rok.
 
Publikováno: 9. 8. 2018 | Počet zobrazení: 2252 článek mě zaujal 406
Zaujal Vás tento článek?
Ano