asseco Aimtec murr

CONTROL 2018: trendy vývoje metrologie

Světovým místem setkání výrobců měřicí techniky, metrologů a pracovníků řízení jakosti je veletrh CONTROL, pořádaný každoročně ve Stuttgartu. Letos se ve dnech 23.-27. dubna uskutečnil jeho již 32. ročník. Jde o ideální místo pro získání široké škály informací o měřicích metodách, měřidlech, trendech vývoje metrologie, ale i řízení jakosti.

 

Souběžně s veletrhem probíhá tradičně i řada důležitých doprovodných akcí. Právě zde třeba formulovali před osmi lety metrologové německého automobilového průmyslu trendy budoucího vývoje oboru, které až později nacházíme také v programu Průmyslu 4.0. Nepřekvapí, že na veletrhu není o Průmyslu 4.0 moc slyšet, většina výrobců měřicí techniky, ale i metrologů automobilek, se těmito myšlenkami totiž již dávno řídí a další diskuse na toto téma by byly ztrátou času.

Vývoj metrologie
V současnosti vývoj metrologie určují automobilky, hlavně německé. V Německu se také vyrábí podstatná část světové produkce této techniky. Právě na veletrhu CONTROL je vidět nárůst počtu malých a středních německých firem, které se do programu postupně zapojují. Automobilky nepřipouští u sebe a ani u subdodavatelů zmetek, to je splnitelné 100% kontrolou. Ta musí být situována přímo do výrobního procesu. Pro tyto účely se vyvíjí a vyrábí speciální, většinou zakázková, měřicí technika. Měrové laboratoře a v některých případech i provozní měrová střediska již nesuplují dílenskou kontrolu, jako ještě často nedávno, ale plní funkci dozoru a garanta podnikové kvality.
V provozní kontrole se stále více uplatňují bezkontaktní optické metody a jsou oblasti, kde je kontaktní měření silně na ústupu. Jmenujme rozměrovou kontrolu lisovaných a kovaných součástek, kterou ovládly kamerové systémy. V řadě případů se prosazují zařízení na bázi stínových metod (osové parametry jsou ale většinou stále měřeny kontaktně). Intenzivní nástup optických metod nastal i při měření kvality povrchu. Optické metody jsou většinou rychlejší než staré kontaktní a díky nim se prosazují plošná měření, která mají mnohem větší vypovídací hodnotu. Tak se dnes hodnotí důležité úložné nebo ložiskové plochy, dále třeba plochy válců motorů (posuzuje se kvalita honování) atd. Zkoumají se i vazby výsledků těchto měření na další parametry, jakými jsou např. vibrace a životnost. Kontaktní metody se dnes stále používají, a to hlavně z cenových důvodů, a probíhá dosud i jejich vývoj.

Laboratorní měřidla
Laboratorní přístroje dnes tvoří technicky nejpropracovanější oblast metrologie a průmysl je bude i v budoucnu nárokovat. Vývoj se asi zaměří na speciality s vazbou na další parametry, ovlivňující konečnou užitnou hodnotu výrobku. Problematikou se zabývá řada renomovaných firem s dlouhodobou tradicí, které si ale začínají silně konkurovat. Své výrobky nyní často uplatňují v provozních měrových střediscích, které jsou zřizovány v jednotlivých výrobních halách velkých firem. Bohužel, někteří výrobci se snaží uplatnit tato zařízení přímo ve výrobním toku, tam ale patří pro tyto účely speciálně vyvíjená měřicí technika.

Provozní stanice
Ty zažívají obrovský boom a souvisí to hlavně s požadavkem na 100% kontrolu. Vyrábí se polo- a plně automatické stanice, ale i celé kontrolní linky, zařazované obvykle na konec výrobního toku. Technické nároky jsou mimořádně vysoké. Doba měření musí být kratší než je takt linky, zařízení musí často pracovat v podmínkách s vibracemi, rázy, kolísáním teploty a třeba také s olejovou mlhou v ovzduší. Velmi náročný bývá požadavek na zabezpečení autonomního i linkového provozu, vše v přesnosti laboratorních přístrojů. Stávající měřicí metody a systémy přirozeně nejsou většinou použitelné a urychleně se vyvíjí úplně nové. Každé zařízení je jiné, většinou je i originálem s minimální dědičností uzlů, a je proto i velmi drahé. Uživatelům se ale vyplatí. Česká republika je na vrcholu v počtu vyrobených aut na osobu a stala se i špičkovým producentem této techniky.

CONTROL je veletrhem s mimořádným vlivem na technickou úroveň metrologie a výrazně ovlivňuje kvalitu celé řady oborů. Jeho 33. ročník se uskuteční ve Stuttgartu příští rok od 7. do 10. května.

Jan Kůr

 
Publikováno: 8. 8. 2018 | Počet zobrazení: 1571 článek mě zaujal 364
Zaujal Vás tento článek?
Ano