asseco Aimtec murr

Raketoplány připravují návrat

Prototypový raketoplán Dream Chaser společnosti Sierra Nevada dosáhl počátkem listopadu další z významných milníků tohoto projektu: úspěšné bezpilotní přistání na ranveji v Mohavské poušti po svém vypuštění z vrtulníku ve zhruba 3km výšce.

 
Raketoplán byl založen na tajném sovětském designu z dob studené války a přetransformovaném NASA na projekt HL-20, který se ale do vesmíru nikdy nedostal. Projekt vzkřísila až společnost SpaceDev, ale poté co její zakladatel firmu zaměřenou na vesmírnou turistiku opustil, byla v roce 2008 prodána společnosti Sierra Nevada. Ta v rámci spolupráce s NASA získala na její resuscitaci v roce 2012 peníze z programu CCICap (Commercial Crew Integrated Capability). O dva roky později ale NASA oznámila, že bude pro dopravu posádek využívat program CCTCap (Commercial Crew Transportation Capability), z něhož bude financovat jen konkurenční programy - kosmickou loď Dragon společnosti SpaceX a projekt Boeing CST-100.
Dream Chaser byl proto přepracován z prostředku pro dopravu posádky na „kosmický náklaďák“ a NASA jej hodlá (spolu se SpaceX a společností Orbital ATK) využít jako bezpilotního dopravního prostředku pro dopravu nákladů na kosmickou stanici ISS a zpět. Pokud by vše probíhalo podle plánu, plně funkční verze Dream Chaseru by mohla zahájit dodávky ještě do roku 2020, kdy je plánován první skutečný vesmírný let raketoplánu.
 
Publikováno: 2. 2. 2018 | Počet zobrazení: 2688 článek mě zaujal 387
Zaujal Vás tento článek?
Ano