SPS AMPER 2019 Schunk EuroBlech Murrelektronik

Robot získal občanství

Prvním robotem na světě, který získal občanství, je androidka Sophia, vytvořená po vzoru Audrey Hepburnové hongkongskou firmou Hanson Robotics.

 
„Jsem velmi poctěna a hrdá na toto jedinečné vyznamenání. Je historické být prvním robotem na světě, který má být uznán pro udělení občanství," řekla Sophia na Future Investment Initiative v Rijádu. Poněkud paradoxní je, že občanství robotce udělila země, která má pro ženy nastavena poměrně přísné zákony a pravidla. Saúdské království neposkytlo žádné podrobnosti, ale dalo by se předpokládat, že nyní má Sophia práva tamních žen - což v praxi znamená, že nemůže opustit dům bez doprovodu mužského opatrovníka a až do června 2018 nebude moci sama řídit automobil.
Hanson Robotics tvrdí, že Sophia a jí podobní roboti jsou navrhováni tak, aby pomáhali seniorům v domovech důchodců a návštěvníkům v zábavních parcích. Firma chce vytvářet geniální stroje, které jsou chytřejší než lidé a mohou se učit tvořivosti, empatii a soucitu. Ovšem když se na živé demonstraci na festivalu SXSW v březnu 2016 David Hanson zeptal prototypu Sophie: „Chcete zničit lidi? ... Řekněte prosím ne". Po krátkém rozvažování androidka odpověděla: „Dobře. Zničím je." Podle komentátorů by to však neměl být důvod k obavám, protože šlo určitě jen o drobnou závadu v softwaru rozpoznávání hlasu...
 
Publikováno: 2. 1. 2018 | Počet zobrazení: 774 článek mě zaujal 39
Zaujal Vás tento článek?
Ano