asseco Aimtec murr

SpaceX vytvořil vlastní skafandr

Komentáře jej popisují jako vizi ze sci-fi filmů, a nutno poznamenat, že novinka v amerických kosmických projektech tak do značné míry opravdu vypadá.

 
Šéf společnosti SpaceX Elon Musk představil fotografii nového skafandru určeného pro astronauty z NASA, kteří by měli příští rok cestovat do vesmíru v upravené kosmické lodi Dragon. Ta byla zatím využívána jen pro zásobování Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), ale v kosmickém programu se počítá i s její verzí pro dopravu lidí.
Jak uvedl Elon Musk, nejde už jen o model skafandru, ale reálný produkt, který se podrobil testům na Zemi (byl prověřován na dvojitý vakuový tlak) a fungoval dobře. „Bylo neuvěřitelně těžké vyvážit estetiku a funkci. Samostatně je to jednodušší,“ komentoval vývoj nového kosmického obleku pro 21. století. Na vývoj skafandru proto najal i renomovaného hollywoodského designéra Joseho Fernandeze. Skafandr SpaceX je konkurencí nedávno představenému projektu firmy Boeing, která vyvinula novou generaci kosmických skafandrů pro příští vesmírné programy. Obdobně jako v případě SpaceX jde o lehké skafandry určené k použití při letu uvnitř kosmické lodi a pro omezený čas ve vzduchoprázdnu. Nikoliv však pro výstupy do otevřeného kosmického prostoru a dlouhodobější pobyt v něm. Pro tyto výstupy slouží těžké skafandry označované jako EVA (Extra Vehicular Activity) či EMU (Extravehicular Mobility Unit). I na nich však již podle Elona Muska prý jeho firma pracuje.
 
Publikováno: 27. 11. 2017 | Počet zobrazení: 2892 článek mě zaujal 430
Zaujal Vás tento článek?
Ano