hnv murr

Vize marsovského auta podle NASA

V návštěvnickém středisku Kennedy Space Center Visitor Complex na Floridě představila NASA koncept marsovského vozu pro expedici k rudé planetě. Představený stroj Mars rover, který vypadá jako vystřižený z futuristických sci-fi filmů, ovšem ještě není určen pro přistání na Marsu, ale k seznámení veřejnosti s těmito projekty. Nicméně některé jeho prvky se mohou objevit ve vozidle, které by skutečně měli řídit astronauti na připravované marsovské expedici, kterou NASA plánuje v roce 2020 či ve třicátých letech 21. století.

 
Rover postavila firma Parker Brothers Concepts Port Canaveral ve spolupráci s odborníky NASA, kteří se podíleli na jeho designu. Vozidlo je poháněno elektřinou získávanou ze solárních panelů a 700voltové baterie. Má dvě uprostřed oddělené části - přední, vybavená rádiem a GPS navigací, je určena pro průzkum, a zadní slouží jako laboratoř, která se v případě potřeby může odpojit pro autonomní výzkum.
Od července do srpna bude vozidlo na turné podél východního pobřeží vystaveno na několika místech a poté se vrátí do návštěvnického komplexu. Stane se součástí nové expozice Astronaut Training Experience, která se otevře na podzim tohoto roku. Další robotický Mars rover NASA bude pak vyroben a připraven k přistání na červené planetě v roce 2020, aby hledal známky minulého mikrobiálního života a shromažďoval vzorky pro potenciální budoucí návrat na Zemi.
 
Publikováno: 1. 9. 2017 | Počet zobrazení: 2297 článek mě zaujal 399
Zaujal Vás tento článek?
Ano