asseco Aimtec murr

Roboti jako popeláři i náhrada hmyzích opylovačů

Zapomeňte na ušmudlané popeláře seskakující z kukavozů, aby vám přerušili sladký spánek rachocením s nakládanými kontejnery a nádobami na odpadky. Budoucí popelář může být jednoho krásného dne třeba – robot.

 

O tom, že nástup robotů pokračuje v poslední době takřka raketovým tempem, už není pochyb a řada profesí, kterou nyní zastávají lidé, může být obsazena roboty, kteří je nahradí. K ohroženým profesím patří už nejen bankovní úředníci či právníci, za něž mohou vyřizovat agendu inteligentní systémy, obsluhy výrobních linek či skladníci, ale už i počišťovači. V rámci projektu ROAR (Robot-based Autonomous Refuse handling) testují tři univerzity (Chalmers University of Technology, Mälardalen University a Penn State University), švédská společnost na recyklaci odpadu Renova a skupina Volvo využití automatů na odvoz nádob s odpadky.
Roboti však mohou zastoupit své biologické předchůdce i v oblastech, kde jsme si to dosud nedokázali ani představit. Například při opylování rostlin. Japonští vědci z Národního institutu pokročilých průmyslových věd v Tsukubě sestrojili miniaturní dron, který dokáže zastat tuto úlohu stejně (i když zjevně nákladněji) jako hmyz. Jeho tvůrci tvrdí, že budoucnost rozmnožování rostlin je díky těmto mikrorobotům zajištěna i v případě, že by včely a čmeláci vyhynuli, což je nyní kvůli epidemiím chorob včelstev hrozba nikoli nereálná.

 
Publikováno: 4. 5. 2017 | Počet zobrazení: 2762 článek mě zaujal 474
Zaujal Vás tento článek?
Ano