asseco Aimtec murr

Čína - třetí největší obchodní partner Česka

Na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně otevřela Čína svou vůbec největší zahraniční expozici. Partnerská země letošního ročníku MSV se loni stala i třetím největším obchodním partnerem a druhým největším dovozcem do ČR. Obchodní vzájemná spolupráce má letos znovu rostoucí tendenci.

 
„Zvýšená dynamika je citelná především v investicích, zájem čínských firem o Česko rostl v posledních dvou letech," uvedl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu František Kotrba. Celkový objem obchodní výměny dosáhl 20,7 miliard dolarů (cca 498 mld. Kč).
Čínský dovoz do Česka loni rostl, opačný trend však zaznamenal export do Číny, klesl o více než 9 % na 1,85 mld. dolarů (44 mld. Kč), což se stalo poprvé od roku 1996. V předchozích dvou letech se růst pohyboval okolo 10 %. Výrazně vyšší čínský dovoz zboží je dlouhodobým problémem. Loni byla Čína pro Česko 18. největším exportním trhem, schodek obchodní bilance se za rok 2015 zvýšil o 9 % na 17,2 mld. dolarů (414 mld. Kč). Největší vývozní položkou byly loni stroje a dopravní prostředky, což platí už od roku 2008. Následuje průmyslové spotřební zboží.
Podle vyjádření čínských představitelů mají čínští výrobci zájem do Česka dovážet mj. technologie pro vysokorychlostní tratě a vlaky. Právě modely vysokorychlostních vlaků, prezentace čínské železniční sítě a video ukázky z čínských železnic tvořily centrální a největší část čínské expozice. Vysokorychlostní železnice sice zatím nejsou v Česku zjevně na pořadu dne, ale o nákupu čínských vlakových souprav uvažuje např. jeden z českých soukromých železničních dopravců, společnost Leo Express. Firma již podepsala smlouvu na dodávku tří nových vícesystémových elektrických jednotek a rámcovou dohodu na dalších 30 jednotek se společností CRRC Zhuzhou Electric Locomotive Co., Ltd factory, která patří pod největšího výrobce železniční techniky na světě CRRC Corp. Vůbec první vlaky čínské provenience by se měly na železničních spojích v EU objevit do roku 2018.
 
Publikováno: 29. 12. 2016 | Počet zobrazení: 1998 článek mě zaujal 414
Zaujal Vás tento článek?
Ano