asseco Aimtec murr

Ve fordech budou plastové díly z agáve

Nejen tequila se připravuje z agáve, vědci společnosti Ford nyní zkoumají možnosti využití této rostliny k vývoji udržitelného bioplastu, který by se dal využít na výrobu automobilových dílů. Úspěšný vývoj takového kompozitu by mohl přinést nižší hmotnost součástí, a tím i nižší spotřebu paliva.

 
Automobilka Ford spojila své síly se společností Jose Cuervo a jejich výzkumníci spolupracují na vývoji nového bioplastu vhodného k výrobě automobilových součástí. Vstupní surovinou je vláknina z rostliny agáve, která zůstává jako odpad poté, co je dužina rostliny využita pro výrobu tequilly.
Růstový cyklus agáve trvá minimálně 7 let. Po sklizni se střed rostliny tepelně upraví, rozemele a následuje extrahování šťáv pro destilaci. Část zbylého vlákna používají farmy Jose Cuervo jako kompost, zbytek uplatní místní řemeslníci při výrobě rukodělných výrobků a agávového papíru. 
Vědci z obou společností zkoušejí trvanlivost a tepelnou odolnost materiálu. Prověřují možnosti využití nového bioplastu ve výrobě interiérových i exteriérových dílů, jako jsou kabelové svazky, jednotky ventilace nebo odkládací schránky. Dle předběžných poznatků se nový materiál jeví velmi slibně díky
 své trvanlivosti i estetickým vlastnostem. Kromě nižší hmotnosti součástí a tím i snížení spotřeby paliva je další výhodou skutečnost, že nový materiál by nahradil látky vyráběné z ropy, a přinesl tak další snížení dopadů výroby automobilů na životní prostředí.
Se zpracováním agávových vláken má Ford již své zkušenosti, před několika lety totiž experimentoval s výrobou „plastových“ dílů ze sisalu, což je vlákno z listů agáve sisalové.

 
Publikováno: 10. 10. 2016 | Počet zobrazení: 2099 článek mě zaujal 403
Zaujal Vás tento článek?
Ano