asseco Aimtec murr

Průmysl v roce 2012: vyhlídka na těžké časy

V prosinci se sice podmínky pro podnikání v Česku mírně zlepšily, index nákupních manažerů (PMI), který sleduje změny v objemu nových zakázek ve výrobě, zaměstnanosti, výkonnosti dodavatelů a skladových zásobách však zůstal pod neutrální hranicí 50 bodů, což je důkazem zhoršování podnikatelského prostředí ve výrobě.   

 

Výrobní index HSBC PMI, který pro banku HSBC zpracovává společnost Markit Economics, poprvé od října 2009 klesl pod neutrální hranici 50 bodů (výsledek nad 50 body by naopak ukazoval zlepšení sektoru). Jak vyplývá z údajů sledovaných v průzkumu, byl pokles nových zakázek nejsilnější od léta 2009 - ve 2. pololetí uplynulého roku v Česku poprvé od července 2009 klesla výroba i objem nových zakázek.
„Pokles indexu pod neutrální hranici, dává za pravdu korekcím růstu HDP, které jsme viděli v posledních několika měsících. Česká centrální banka, české ministerstvo financí i Evropská komise snížily prognózy růstu v roce 2012 o víc než polovinu na 0,7–1,2 %, oproti předchozímu předpokládanému růstu ve výši bezmála dvou procent z roku 2011. Výroba, nové zakázky a zaměstnanost klesly v listopadu pod hranici 50 bodů a čtyři z pěti složek indexu PMI tudíž nyní poukazují na zhoršující se podmínky, což signalizuje, že můžeme očekávat ještě další pokles růstu“ uvedla pro deník E15 Agata Urbanska, ekonomka HSBC pro střední a východní Evropu.
Klíčovým faktorem oslabení objemu nových zakázek byla hlavně slabší poptávka z amerického a západoevropského trhu. Kvůli klesajícímu objemu nových zakázek omezili čeští výrobci v listopadu výrobu (jde o první meziměsíční pokles zaznamenaný za 28 měsíců) a po více než dvou letech růstu klesla i rozpracovanost.
„Oslabení indexu nových zakázek naznačuje další pokles výroby v následujících měsících. Růst průmyslové výroby zpomaluje od počátku roku 2011 z průměru 12,5 % v prvním čtvrtletí na pouhých 2,5 % v září. Zatímco růst exportu se oproti průmyslové výrobě doposud držel, index nových exportních zakázek v listopadu rovněž oslabil a za poslední měsíce propadl o více než v celém období leden-září. Z toho vyplývá, že v silném exportním výkonu nás čeká ostrý zlom. Zatímco ceny vstupů v listopadu stouply, ceny hotových výrobků poprvé od srpna 2010 klesly,“ uvedla Urbanska.
Výrobní sektor v prosinci klesal o něco pomaleji, hodnota indexu PMI se proti listopadovému výsledku 48,6 bodu zvýšila na 49,2 bodu. Ve čtvrtletním hodnocení index sklouzl pod hranici 50 bodů (na 49,8 bodu), poprvé od třetího čtvrtletí 2009 (kdy zaznamenal hodnotu 46,7 bodu). Nižší objem nových zakázek vedl v prosinci výrobce k propouštění a omezování nákupů. Nicméně i přes pokles nových zakázek lehce stoupl objem rozpracovaných zakázek. Důvodem je především prakticky nezměněný objem výroby v porovnání s listopadem.
Inflační tlaky ve výrobním sektoru zůstaly relativně mírné. Průměrná cena vstupů se zvedla po druhý měsíc za sebou, ovšem v historickém kontextu průzkumu pouze skrovným tempem. Firmy naopak lehce snížily ceny výstupů.

 

 

 
Publikováno: 13. 2. 2012 | Počet zobrazení: 3558 článek mě zaujal 756
Zaujal Vás tento článek?
Ano