murr

Oznámení výroby nového produktu...

Zvýšení popularity kompozitních materiálů v leteckém, námořním, energetickém i automobilovém průmyslu přináší potřeby dalšího výzkumu a vývoje řezných materiálů i konstrukce řezných nástrojů. Jeden z hlavních používaných materiálů sklolaminátový polymer Carbon Fiber-Reinforced Polymer (CFRP) se obrábí opravdu velmi problematicky.

 

Výzkumné a vývojové středisko nástrojů ISCAR považuje tyto materiály a jejich obrábění za výzvu a pracuje usilovně na souboru nástrojů pro jejich efektivnější obrábění.

Obrábění kompozitů CFRP se stopkovými frézami ISCAR EPX 
Při obrábění kompozitních materiálů typu CFRP – nelze mluvit ani o třískovém obrábění. Místo mechanizmu odebírání materiálu, můžeme říci spíše, že jde o mělnění materiálu. Tento proces zapříčiňuje vysokou abrazi řezné hrany a to vede k rychlému opotřebení nástroje a tudíž i ekonomické náročnosti takových operací. Velmi důležitou roli v životnosti a výkonnosti nástroje tedy hraje vlastní geometrie. Taková problematika je samozřejmě pohonem vývoje nových typů nástrojů do jisté míry rozdílných od těch, pro oblast pravého třískového obrábění.
Nástrojové vybavení pro obrábění kompozitů může být význačnou investicí. Klidný chod nástroje a obrábění bez nežádoucí delaminace a oddělování jednotlivých vrstev od sebe klade nároky nejen na nástroj, ale také na pečlivé, kvalitní a tuhé upnutí součásti s cílem zamezit nebezpečí vibrací. Ve snaze úspěšně pomoci při obrábění CFPR kompozitů přináší ISCAR na trh tvrdé a ostré monolitní karbidové frézy vyrobené z jakosti karbidu IC02. Ten je dodáván (na objednávku) s dlouho životnostním diamantovým povlakem pod firemním označením IC2018.
Konstrukce nových fréz  EPX-F.. se vyznačuje kombinací pravé a levé šroubovice na jednom nástroji. Tím se za předpokladu ustavení nástroje do správné polohy vůči obráběné obvodové ploše výrazně zamezí štípání krajů a tzv. delaminaci.
Frézy se vyrábějí v provedení jemnozubém s 8 břity a průměru 12 mm. Hrubozubé frézy se 6 břity jsou dodávány v průměrech 6 -10 mm.
Frézy ECA-H3-CF-C – 3
Dalším nástrojovým pomocníkem zejména pro oblast výroby leteckých dílů jsou frézy ECA-H3-CF-C – 3. Jde o monolitní karbidové tříbřité frézy s rozdílným úhlem stoupání šroubovice břitů (39 - 41 stupňů) vhodné zejména pro obrábění slitin hliníku. Frézy s vnitřním přívodem chlazení lze používat pro hrubovací a dokončovací operace. Rozdílné stoupání šroubovice výrazně snižuje nebezpečí rezonancí a vibrací soustavy. Bez problémů umožňují operace drážkování do plna, až do hloubky 2xD. Dokonale broušená a leštěná šroubovice garantuje vynikající drsnost obrobených ploch a vysokou životnost nástroje. Broušený povrch nástroje zamezí tvorbě nárůstků (častěji obvyklých při obrábění hliníkových slitin), které bývají příčinou vyštípnutí břitu.
Frézy ECA-H3-CF-C CHATTERFREE se dodávají v rozsahu průměrů 6 až 25 mm s rádiusem rohu 0,20 mm a pracovní délkou břitů 2XD. Každý průměr nástroje umožňuje volbu 3xD a 5xD délky upínací stopky.
Další informace na www.iscar.cz
 

 
Publikováno: 20. 8. 2014 | Počet zobrazení: 5619 článek mě zaujal 676
Zaujal Vás tento článek?
Ano