asseco Aimtec murr

První čip s 16 jádry

I když se mohlo zdát, že o hlavním rivalovi největšího světového výrobce procesorů, společnosti Advanced Micro Devices už nebylo dlouho slyšet, tak na sklonku listopadu o sobě dala firma opět vědět a představila novou generaci čipů své řady Opteron, vybavenou i novou architekturou.   

 

Řada je optimalizována pro cloudové prostředí a výrobce poukazuje na jejich vysoký výkon, stabilitu a efektivitu. Nová architektura zahrnuje až 16 jader v jednom čipu, takže procesory jsou bez problému schopné zvládnout i vysoké pracovní zatížení.
Mezi představenými produkty jsou i technologické unikáty jako např. první (a zatím jediné) 16jádrové procesory na světě s typovým označením Opteron 6200 nebo řada Opteron 4200, charakterizovaná výrobcem jako procesory typu x86 s nejmenší spotřebou energie na světě. AMD již oznámilo spolupráci s hlavními výrobci počítačů jako jsou HP, Dell či Acer na zařazení nových procesorů do jejich produktových řad.
Nové procesory mají podle AMD architekturu s nejvyšší hustotou jader na světě, odpovídající požadavkům vysoké škálovatelnosti výkonu pro vícevláknové úlohy, jaké představují např. cloud computing, virtualizace, aplikace vyžadující vysoký výpočetní výkon (high-performance computing – HPC), databázové a byznysové aplikace, grafické výpočty apod. To umožňuje např. hostovat více virtuálních strojů na jednom serveru, zvládat více připojených databázových klientů, nebo řešit komplexnější HPC úkoly s využitím méně výpočetních uzlů a menší spotřebou energie. Nové procesory tak nabízejí podle AMD lepší možnosti pro hyperefektivní virtualizovaný svět, připravený na cloudové prostředí a průmyslové aplikace vyžadující nekompromisní výkon a škálovatelnost.
Co konkrétně AMD těmito oblíbenými marketingovými pojmy myslí? Až o 84 % vyšší výkon pro HPC aplikace než konkurenční systémy a až o 160 % více jader na platformu, která mohou obsluhovat tzv. virtuální stroje pro datacentra, což by mělo umožnit minimalizovat potřebné prostory a snižovat náklady na počet fyzických serverů. Pro cloudovou ekonomiku to může znamenat až dvoutřetinovou úsporu podlahové plochy datacenter a o 1 - 2 třetiny nižší cenu za platformu. Dále o 73 % lepší propustnost pamětí, umožňující škálovat systémy podle rostoucích požadavků na výkon, a také výrazně lepší efektivitu pokud jde o spotřebu energie (poloviční na jádro).
První sériově vyráběné procesory na světě s šestnácti jádry nesou logo AMD
 

 

 
Publikováno: 5. 1. 2012 | Počet zobrazení: 3291 článek mě zaujal 750
Zaujal Vás tento článek?
Ano