asseco Aimtec murr

Větrná elektrárna trochu jinak

I když je značka DMG (nyní už ve spojení s Mori Seiki) vnímána především jako výrobce obráběcích strojů, její záběr je mnohem širší a neméně pozoruhodné produkty nabízí i v oblasti energií.  

 

Malá 10 kW větrná elektrárna s názvem WindCarrier je pozoruhodným netradičním řešením výroby elektřiny s využitím větrné energie. Konstrukce turbíny využívá princip tzv. Darreiova rotoru s vertikální rotační osou. Listy turbíny mají profil podobný křídlu letadla, tzv. aerofoil, kdy prouděním vzduchu kolem aerodynamického profilu na zakřivené (horní) straně působí aerodynamický vztlak, a podobně také fungují. 
Aerodynamický vztlak dosahovaný díky rychlejšímu proudění vzduchu obtékajícího speciální aerodynamický tvar na jedné ploše rotorového listu než na protilehlé ploše, je v tomto případě využíván pro výrobu energie s vysokou efektivitou. A podobně jako nadnáší letadlo, uděluje sílu turbíně WindCarrier.
Díky vertikálnímu uspořádání rotoru kolem svislé osy má WindCarrier ještě jednu výhodu oproti běžným „větrníkům“: tento koncept zaručuje, že vítr turbínu pohání, ať fouká z kterékoli strany a není potřeba ji natáčet proti směru větru jako u klasické vertikální turbíny, aby se dosáhlo maximální účinnosti. Proud vzduchu zasáhne aerofoil vždy v optimálním úhlu. Plného výkonu dosahuje turbína podle výrobce (v závislosti na podmínkách konkrétní lokality) zhruba při rychlosti 12 m/s.
Ve srovnání s běžnými větrnými elektrárnami patří k hlavním výhodám tohoto řešení i výrazně menší nároky na prostor (není potřeba prostor na listy rotoru, turbína o výšce 10 m je velmi kompaktní) a také velmi nízká hlučnost (< 35 dB(A)). K dalším výhodám unikátní turbíny patří i nízké nároky na její zprovoznění – ke vztyčení a instalaci robustní konstrukce stačí třem lidem s automobilovým jeřábem podle výrobce zhruba tři hodiny.
Dalším prvkem „energetického“ portfolia DMG je Cell Cube – velkokapacitní bateriový systém vyvinutý rakouskou firmou Cellstrom, který slouží k ukládání energie z větrných a solárních elektráren a jako zdroj nepřerušovaného napájení.  Průtoková vanadium redox baterie je založena na principu dvou elektrolytů s opačným nábojem, kdy je energie ukládána do elektrochemických potenciálů různých oxidačních stavů vanadiových solí (vanadium redox). Ukládání a odběr elektrické energie je uskutečňován průtokem obou elektrolytů palivovým článkem. Výhodou systému je prakticky neomezený počet vybíjecích cyklů (elektrolyt nestárne), systém umožňuje hluboké vybíjení bez snížení dobíjecí kapacity.
Mohutná baterie vybavená inteligentním řízením dobíjení pro maximální účinnost nabízí kapacitu až 100 kWh a možnost připojit zátěž až 10 kW, jednotlivá zařízení Cellcube lze zapojovat paralelně. Zařízení je vhodné pro ostrovní systémy a pro kombinaci s libovolným obnovitelným zdrojem, může fungovat např. i jako dobíjecí stanice pro elektromobily. /pv/
 

 

 
Publikováno: 5. 1. 2012 | Počet zobrazení: 4738 článek mě zaujal 807
Zaujal Vás tento článek?
Ano