hnv murr

Koupit nebo pronajmout?

Při vybavování fleetu manipulační technikou lze kromě jejího nákupu využít i možnost jejího pronájmu. V případě společnosti Still k tomu slouží i nedávno nově otevřené olomoucké Středisko pronájmu a prodeje použité techniky v areálu VGP Park Olomouc, které nahradilo původní regionální středisko v Otrokovicích. Blíže jsme se na to zeptali Ing. Davida Riegera, manažera oddělení pronájmu a prodeje použitých strojů ze společnosti STILL ČR spol. s r.o.  

 

Kdy se vyplatí vozíky pronajmout a kdy koupit? Existuje např. možnost, že uživatel si odkoupí techniku, kterou měl pronajatou, s níž byl spokojen, a chtěl by si ji pořídit „nastálo“?

Při rozhodování mezi koupí a pronájmem hraje hlavní roli doba, po kterou zákazník plánuje provozovat stroj a míra využití stroje. Pokud bude zákazník provozovat stroj v řádech několika let, ve vysokém nasazení, většinou zvolí pořízení formou operativního leasingu s full servisem, finanční leasing, nebo investiční nákup stroje. V případech, kdy zákazník nedokáže předem určit dobu provozování stroje, zamýšlí provozovat stroj kratší dobu, nebo i nárazově v určitých obdobích, je výhodnější stroj krátkodobě pronajímat.
Pokud má zákazník zájem odkoupit pronajatý stroj, umíme nabídnout stroj stejného typu a parametrů ze skladové zásoby použitých strojů za velmi výhodných podmínek. Vzhledem ke způsobu financování pronájemní flotily není odkup konkrétního pronajatého stroje pro zákazníka ekonomicky výhodný.

Jak si stojí odbyt použité techniky ve srovnání s nákupy nové, je o tuto možnost mezi podniky zájem? Jak je řešeno v tomto případě např. její servisní zajištění či možnost modernizace nebo doplnění o další prvky jako jsou čtečky kódů apod.

V prodeji použitých strojů sledujeme rostoucí trend především v segmentu prodeje koncovým zákazníkům. Důvodem je velice výhodná cena za stroj s prokazatelnou historií, pravidelným servisem a údržbou s použitím originálních náhradních dílů, a poskytovanou zárukou. Na prodané použité stroje zajišťujeme servis, údržbu a dodávky náhradních dílů na stejné bázi, jako u nových a pronájemních strojů, pokud to konfigurace stroje umožňuje, dokážeme jej vystrojit i dalšími zařízeními dle požadavku zákazníka.
 

 

 
Publikováno: 4. 1. 2012 | Počet zobrazení: 3900 článek mě zaujal 811
Zaujal Vás tento článek?
Ano