Tablety ve firmách nahrazují tradiční počítače
Cisco uvádí na český trh tablet Cius - zařízení navržené a určené speciálně pro firemní prostředí, které poskytuje přístup k nástrojům pro týmovou spolupráci. Díky technologii virtual desktop rozšiřuje možnosti pro služby založené na cloud computingu. Zbrusu nový tablet pro firemní nasazení představila nedávno také společnost Motorola.
Cisco se na firemní komunikaci zaměřuje už dlouhé roky a tablet koncipovaný jako součást technologického zázemí pro tuto oblast je proto logickým vyústěním doplňujícím již existující a používaná řešení. Novinka s označením Cius je určena pro spolupráci s komunikačními systémy tohoto výrobce, i když lze tablet využívat i jako samostatný produkt. Svou skutečnou sílu a možnosti ukáže právě v symbióze s dalšími nástroji a systémy nesoucími logo předního dodavatele vybavení pro firemní komunikaci.
Kromě nativní podpory nástrojů pro spolupráci nabízí technologie také streaming HD videa, real-time video, videokonference, přístup k emailu i webovému obsahu a umožňuje editovat a sdílet jakákoli data, ať už jsou na lokálním úložišti nebo v prostředí cloudu.
Cius
„Cius není další z řady tabletů. Je uzpůsobený pro použití ve firmách a jeho funkce a parametry přesně odpovídají potřebám, kladeným v podnikovém prostředí na mobilní zařízení. Nejde jen o byznysový tablet, Cius je zároveň IP telefon příští generace, zařízení pro týmovou spolupráci a maximální efekt přináší, když je součástí celého informačního ekosystému,“ řekl Petr Růžička, business development manager společnosti Cisco.
Ve spojení tabletů Cius s aplikačním prostředím AppHQ dostává IT manažer do rukou nástroj pro snadný vývoj, nasazení i správu aplikací. Součástí AppHQ jsou vývojářské nástroje umožňující vytvářet, testovat a poskytovat aplikace pro Cius a kontrolní mechanismy, dovolující individuálně definovat, které aplikace lze v rámci organizace na tabletech provozovat. AppHQ lze využít i jako uzavřený ekosystém v rámci firmy – v interním repositáři mohou být k dispozici jen vybrané produkty třetích stran a vlastní firemní aplikace a rozšíření.
Trend přechodu firem z pevných počítačů na mobilní platformu, nejčastěji v podobě tabletů, potvrzují i nejnovější studie. Podle výzkumu Forrester Research bude v roce 2012 pracovat na dálku až 73 % zaměstnanců firem. Z analýz společností Deloitte a Gartner vyplývá, že firmy pro své zaměstnance letos pořídí více než 10 mil. tabletů a předpokládá se, že díky pokračující výměně laptopů za tablety bude nárůst v roce 2012 ještě větší. Do roku 2015 by měly náklady na nákup tabletů růst meziročně o 52 %.
Tento trend je hnaný potřebou modernizace a transformace firemních procesů, ale i požadavky samotných zaměstnanců. Více než dvě třetiny by jich totiž přijaly pracovní nabídku s menším platem, pokud by měli více volnosti ve využívání mobilních zařízení, přístup k sociálním sítím a možnost pracovat na dálku. Podle studie Cisco Connected World Report není 60 % respondentů přesvědčeno, že musí pracovat přímo z kanceláře firmy, aby podaly dobrý pracovní výkon, a téměř polovina (45 %) těch, kteří již aplikace na dálku a připojení do firemní sítě využívají, připustila, že díky tomu jsou ochotni pracovat o dvě až tři hodiny denně více.
„Ze všech letos prodaných tabletů jich čtvrtina připadne na firmy. Jejich adaptace ve firemním prostředí je dokonce rychlejší než tomu bylo v případě chytrých mobilních telefonů. Přitom si ještě musíme uvědomit, že asi polovina tabletů, které si lidé pořídili pro osobní využití, je používána také pro plnění pracovních úkolů. Je tak zřejmé, jakým směrem se bude budoucnost firemního IT ubírat a že tablety v budoucnu do značné míry nahradí klasické počítače,“ řekl šéf české pobočky společnosti Cisco Jiří Devát.
Motorola ET1
Optimistickými prognózami analytiků se zjevně nechala inspirovat i společnost Motorola Solutions, která pod poněkud strohým označením ET1 představila svůj první produkt ve vznikající kategorii tabletů podnikové třídy, připravených pro různorodost vertikálních trhů. Odolný tablet ET1 pro průmyslové nasazení posouvá známé prostředí a popularitu, kterou získala tato zařízení ve spotřebitelské třídě, na úroveň zařízení pro podniky. Tato změna se projevuje zejména ve větší odolnosti, možnosti vybavit zařízení čtečkou čárových kódů nebo magnetických pásků, ve výměně bateriové jednotky bez přerušení provozu (hot-swap) a bezpečném softwarovém systému. K dispozici jsou rovněž doplňky nezbytné pro průmyslovou sféru, jako jsou bezpečné dobíjecí stanice s více sloty.
Tablet je vybaven operačním systémem Android 2.3.4, což nabízí široké možnosti jeho vybavení řadou aplikací od nezávislých vývojářů kromě programů, které dostal do vínku přímo od výrobce. K ovládání slouží 7palcový multidotekový displej, přístroj disponuje rozhraním Bluetooth 2.1 a vestavěnou kamerkou. Srdcem přístroje je dvoujádrový procesor OMAP 4 na frekvenci 1 GHz. Tablet nabízí 8 GB vestavěné paměti, kterou lze rozšířit ještě pomocí slotu pro paměťové karty Micro SD (podporuje až do 32 GB), a kromě zmíněného hot-swapu, výměny baterie za chodu, dokáže udržet díky záložní baterii data v RAM paměti po dobu až 15 minut. Výrazným plusem, který ET1 odlišuje od konkurenčních produktů je i speciální pouzdro umožňující jeho pevné a stabilní uchycení a ještě více posilující výrobcem deklarovanou odolnost – měl by odolat např. i pádu na zem apod.