Aimtec hnv murr

Zrcadlo strojírenského veletrhu: „zlatí“ šampioni i ti v jejich stínu

Letošní ročník MSV je již historií, na 1600 tuzemských a zahraničních vystavovatelů rozebralo své expozice, které v druhém říjnovém týdnu podle statistik organizátorů zhlédlo téměř 80 000 návštěvníků. Osmi z vystavujících přibyly do firemní „síně slávy“ Zlaté medaile a čestná uznání za vítězné exponáty tradiční prestižní soutěže o nejvyšší ocenění hlavního průmyslového veletrhu u nás.   

 

Které produkty a novinky zaujaly odbornou porotu a redakci TechMagazínu se dozvíte na následujících stránkách. Mezi laureáty se letos prosadily následující firmy a jejich nominované exponáty:

Motor, který funguje na různá paliva
Když se po 8leté pauze vrátila na MSV firma Phoenix-Zeppelin, aby na brněnském výstavišti představila svoji novinku, vícepalivový motor pro generátory elektrické a tepelné energie, netušila, že si letos zopakuje svůj vystavovatelský úspěch z předchozí účasti z roku 2003. Ale nominace produktu na Zlatou medaili se v pohledu hodnotitelské poroty proměnila v realitu, a Phoenix Zeppelin si z letošního veletrhu odvezl toto ocenění za nejlepší inovační exponát - energeticky efektivní komerční produkt. Právem.
Myšlenka upravit standardní vznětový motorgenerátor pro směsné palivo nafta-plyn, výrazným způsobem snižuje náklady na palivo, a co je hlavní, dává možnost využívat pro pohon motorové jednotky různé druhy paliv. Alternativně lze použít i biopaliva a to jak v kapalné tak v plynné verzi.
„Uvědomili jsme si, že po světě funguje obrovské množství dieselagregátů pro nouzové dodávky energie, které by bylo možné využít“, charakterizoval základní ideu prokurista firmy Karel Rešátko. Konstruktéři tedy vyvinuli vhodné řešení jejich úpravy a nabídli tak světu možnost zapojit do práce stávající nouzové dieselagregáty jako podpůrné zdroje elektřiny a tepla. Jak ale zdůrazňuje marketingový ředitel Karel Kuchta, úspěch na veletrhu, přestože je uznání těší, však není ještě zárukou komerčního úspěchu na trhu po obchodní stránce a výrobce nyní čeká hlavní kus práce: přesvědčit uživatele, že nápad stojí za to, což bude znamenat i prolomit určitou nedůvěru k netradičnímu řešení, i když systém má za sebou měsíce důsledného poctivého testování, v němž prokázal svou funkčnost, přesvědčivé  výkonové parametry a provozní spolehlivost.

SOLITON šetří energii i prostor při dopravě a třídění obraziv
Ve zmíněné kategorii energeticky efektivní komerční produkt udělila odborná porota na veletrhu ještě Čestné uznání, a to zlínské firmě Wista za její produkt SOLITON, který představuje novou generace sytému dopravy a třídění abraziva. U samostatně vyvinutého projektu vyššího technického standardu pro náročné zákazníky uplatnil výrobce řadu technických vylepšení, které nabízejí nové zajímavé možnosti. Jde např. o menší prostorové nároky díky snížení zástavbových rozměrů (všechny díly délky do 3000 mm) a možnost vestavby do přepravních kontejnerů, modulový skladebný systém dle šířky a zatížení (až 4000 kg/dm2), ekonomický provoz dosažení díky snížení celkové spotřeby energie cca o 40 % a prodloužená životnost (nové odolné rolny či sendvičový zákryt, který prodloužil životnost sběrného systému). Systém je vybaven inteligentním řízením, které se přizpůsobuje podmínkám provozu (řízení přepravní kapacity dopravníku dle aktuálního zatížení, automatický vyrovnávací a doplňovací systém abraziva, či nový kaskádový čistič abraziva s dávkovací klapkou). K dalším oceňovaným vlastnostem patří i snadná přepravitelnost a jednoduchá montáž (bezproblémová instalace společně s kolejovým zavážecím systémem a možnost instalace na rovnou podlahu nebo jednotná hloubka uložení), kterou zvládne podle výrobce svépomocí sám uživatel.

Výkonný multifunkční systém ze strojírny Tyc

Strojírna Tyc, získala na MSV 2011 Zlatou medaili za nejlepší inovační exponát v kategorii komerční produkt za novinku ve svém produktovém portfoliu: multifunkční obráběcí 6osé centrum FVCT 180 / 2 CNC. Stroj portálové konstrukce je vybaven dvouosou souvisle řízenou frézovací hlavou s vysokofrekvenčním elektrovřetenem. K jeho hlavním přednostem patří robustní, stabilní a velmi tuhý rám, který tak umožňuje dosahovat vysoké přesnosti a kvality práce – tzn. kvality dosahovaného povrchu. Většina produkce firmy se uplatňuje podle představitelů firmy na českém trhu, ale svými špičkovými parametry snese novinka i srovnání se zahraniční konkurencí.
Strojírna Tyc, s.r.o. se prioritně zabývá produkcí a vývojem nových portálových center vlastního vývoje a konstrukce. Jde o plně řízená obráběcí centra a brusky na rovinné i tvarové plochy.
Pro strojírnu Tyc je současné ocenění další trofejí z veletržní řady: Zlatou medaili získala také v roce 2001 za stroj FVP 120 CNC a v roce 2007 se strojem FPPC 300/9000. Na strojích řady FVC a FPPC, které jsou nosnou páteří výrobního programu firmy, lze provádět široké spektrum technologických operací.

„Potrubní specialista“ – robotický údržbář a inspektor Jetty
V kategorii nejlepší inovační exponát vzniklý prokazatelně ve spolupráci firem s českými výzkumnými organizacemi zabodoval robot Jetty, kterého ve své expozici vystavovala firma Neovision, jež je jeho výrobcem. Robot vyvinutý ve spolupráci s Fakultou elektrotechnickou ČVUT v Praze, slouží k inspekci a čištění vzduchotechnického potrubí, kuchyňských, či průmyslových odtahů a je přihlášen k patentové ochraně. Díky své unikátní konstrukci může projít potrubím jak kruhového, tak i obdélníkového a čtvercového průřezu a to nejen v rovném potrubím, ale zvládne i šikmé či svislé a dokáže projet i esovitě zahnutým potrubím a různými zatáčkami. K čištění používá (primárně) metodu tryskání suchého ledu pomocí nastavitelné otáčející se trysky, ale použít lze i jiné vhodné médium.
Otryskávání suchým ledem umožňuje odstranit z potrubí ekologicky i mastnou špínu bez přidání rozpouštědel. Robustní konstrukce robotu umožňuje použití vysoce výkonných trysek. Robot se v potrubí zapře pomocí svých šesti nohou a získá tak potřebnou stabilitu pro rotující trysku. To umožňuje i vystředit jej v potrubí tak, aby tryska měla maximální účinnost. Rychlost otáčení trysky i rychlost pojezdu robota lze nastavit podle potřeby v závislosti na míře znečištění. Obsluha řídí robot dálkově z ovládacího pultu a pomocí joysticku jej může navádět do požadované pozice. Pomocí kamery umístěné přímo na robotu může sledovat průběh čisticího procesu.
U zrodu tohoto speciálního zařízení určeného k čištění a inspekci vzduchotechnického potrubí stál vlastně požadavek jednoho ze zákazníků, který potřeboval takovýto automatický systém. Po tříletém vývoji se myšlenka stala realitou. Prototyp firma předvedla na MSV již v loňském roce, a na základě získaných poznatků a zkušeností vznikla během uplynulého roku inovovaná komerční verze.

Mobilní 3D skener s bílým světlem CogniTens (nejen) pro automobilový průmysl

Zlatou medaili za nejlepší inovační exponát v sekci komerčních produktů si z letošního ročníku MSV odvezl výrobek firmy Hexagon Metrology: Mobilní 3D skener s bílým světlem s označením CogniTens WLS400M. Pravidelní návštěvníci brněnského strojírenského veletrhu si možná pamatují starší verzi přístroje z loňského roku. Letošní vítězný exponát je reprezentantem nejnovější generace skenerů s bílým světlem zmíněného izraelského výrobce pro 3D měření, kontrolu kvality a digitalizaci. Charakterizuje ho radikální změna konstrukce, využití nejnovějších technologií včetně digitálních kamer s vysokým rozlišením, osvětlení pomocí LED, konstrukce z uhlíkových vláken, velmi rychlé získávání dat a jejich zpracování. Výkonný software nabízející snadno použitelné nástroje pro rozbory rozměrových měřeni a vyhotovování zpráv umožňuje výrobcům přesunout se od tradičních způsobů nákladných kontrolních přípravků k pružnému bezkontaktnímu rozměrovému měření.
Přístroj je vybaven třemi objektivy, přičemž každá kamera průmyslového fotoaparátu má rozlišení 4 mpix, dokáže skenovat oblast o rozsahu až 500 x 500 mm. Snímek vytvoří systém do 3 ms. Na obrazovce připojeného počítače se přitom objevuje barevná mapa (která se tvoří díky sejmutí mraku bodů skenerem), na níž jsou barevně označeny odchylky od konstrukce podle intenzity.
CogniTens WLS400M slouží ke kontrole rozměrů s přesností kolem 0,1 mm. Zároveň je imunní vůči okolnímu osvětlení. Většinu materiálů lze navíc měřit bez jakékoli přípravy (pokřídování a podobně). S jeho pomocí lze např. kontrolovat, zda plech není prohnutý a zároveň prověřovat body, které zadá konstrukce, zda vykazují odchylku od normálu. Přístroj si „poradí“ s jakýmikoli geometrickými tvary, které se vyskytují v průmyslu plechů – 6úhelníky, kruhy, trojúhelníky a další. Přístroj je určen primárně firmy z automobilového průmyslu. Skener jim umožňuje např. měřit formy, odlitky i měkké díly, jako jsou třeba autosedačky či jejich výplně.
Jednou z hlavních výhod systému je podle výrobce imunita systému proti vibracím, o čemž se mohli návštěvníci pavilonu F, kde byl přístroj vystaven, přesvědčit na vlastní oči. Při ukázkách měření byl zavěšen pouze na kovovém laně.

SoftGate – výroba plastových výlisků bez povrchových vad

Další ze Zlatých medaili za nejlepší inovační exponát v kategorii komerční produkt získala německá firma Incoe International Europe za svůj exponát s označením SoftGate. Pod tímto názvem se skrývá pozoruhodná technologie, která má zásadní význam pro plastikářský průmysl. Jde o zařízení pro optimalizaci procesů na hydraulicky uzavíraných vstřikovacích systémech, kterými se dopravuje roztavený plast do dutin formy. Systém SoftGate umožňuje ovládat rychlost otevírání jehly a to samostatně pro každou trysku vstřikovacího systému. Tímto způsobem je možné otevřít uzavírací jehlu velmi pomalu, čímž do dutiny směřuje pouze mírný proud taveniny namísto obvyklého explozivního plnění při rychlém plném otevření ústí trysky. Řízeným otevíráním jehly je tak možné dosáhnout vysoké kvality povrchu vstřikovaných dílů díky eliminaci hlavní příčiny povrchových vad výlisků u běžné technologie výroby, kterou je kolísání tlaku a průtoku v dutině formy. Se zařízením SoftGate lze toto kolísání zcela minimalizovat, nebo odstranit úplně.

Nejsilnější motocykl světa má český rodný list
Bývalé Československo bylo v motocyklovém světě pojmem a jména jako Jawa či ČZ, tedy populární „čezety“, patřily k významným exportním komoditám. V posledních dekádách se však kdysi slavné české značky z trhu v podstatě vytratily a výroba motocyklů u nás prakticky zanikla. K pokusům oživit dřívější slávu domácích výrobců patří např. obnova výroby kultovního mopedu Pionýr (konkrétně modelu známého také pod lidovou přezdívkou „pařez“, jeho moderní verze se však vyrábí v Číně), podobně se o resuscitaci výroby jednostopých vozidel u nás snaží firma Blata. Nicméně tradici se pokoušejí oživit i další, a to v podobě motocyklových speciálů. A to je i případ firmy FPOS, držitel další Zlaté medaile za nejlepší inovační exponát vzniklý prokazatelně ve spolupráci firem s českými výzkumnými organizacemi. Stroj s označením FGR Midalu mohli návštěvníci veletrhu vidět v expozici firmy v pavilonu A1. Kompletně český luxusní motocykl třídy Naked Bike s 6válcovým motorem o objemu 2500 ccm patří v současné době svým objemem a výkonem mezi nejsilnější motocykly světa. Řadí se mezi to nejlepší, co je možné v současné době na dvou kolech vidět a vyznačuje se použitím těch nejlepších možných komponentů, materiálů a špičkovým zpracováním. Moderní design, funkčnost a pohodlí nejsou jedinými faktory, které oslovily porotu. Na motocyklu použil výrobce řadu zajímavých netradičních řešení a propracovaných detailů. Za pozornost stojí kromě výkonného motoru např. samonosná karbonová nádrž a netradičně zpracovaná kyvná vidlice. Motocykly se budou vyrábět na zakázku v kusové výrobě dle přání zákazníka. Stroj se veřejnosti v plné kráse představil v lednu letošního roku a vyvolal značnou pozornost i v zahraničí.

Rychlá pásová pila na kov KBS 1051
Pilový expres KBS 1051 je na trhu přibližně rok, a letošní MSV byl teprve druhým veletrhem, kde byla pila prezentována. A úspěšně - odváží si z něj jedno z čestných uznání, udělovaných výjimečným exponátům. Podle informací výrobce je KBS 1051 podstatně rychlejší než ostatní pily z jeho dosavadního portfolia a v rychlostních parametrech předstihuje i konkurenční produkty ve své kategorii. Navíc je také méně hlučná. Za jeden a půl minuty trvající ukázky pila přeřeže kus traverzy ze standardní oceli. Pro představu – v tomto krátkém časovém úseku zvládne KBS 1051 práci, která běžným pilám tohoto typu zabere obvykle 7 - 8 min.
Klíčové faktory, které dělají z KBS 1051 šampióna ve své kategorii jsou tři: rychlost, funkce automatického sklonu pásu a unikátní posuv pomocí kuličkového šroubení - AFC (automatic feed control).
Zatímco běžné pily jsou posouvány do řezu pomocí hydrauliky, KBS 1051 jako první svého druhu na světě využívá posuv pomocí kuličkového šroubu, který významně zkracuje čas výrobního procesu - umožňuje rychlejší a přesnější řez, ale je i citlivější na nastartování regulace. Servomotor, který pohybuje kuličkovým motorem zjišťuje a odměřuje v jaké výšce se nachází rameno pily nebo celkově pás, a zároveň podle potřeby přidává nebo ubírá na rychlosti a na síle řezu.
Na rozdíl od běžných pil, které mají konstantní sklon, KBS 1051 v závislosti na poloze pásu v materiálu mění (automaticky) sklon od 3,5 do 10 stupňů, takže umožňuje využít optimální záběr zubů pásu a dokáže rovněž řezat pod úhlem, má NC natáčení úhlu v rozmezí ± 60 stupňů. Maximální oběhová rychlost pásu je 150 m za minutu a maximální rychlost posuvu 600 mm za minutu. Pila funguje automaticky, má však i možnost ovládání v manuálním režimu.

Kalibrační laboratoř přijede až k vám
Společnost Prima Bilavčík patří na MSV k tradičním vystavovatelům. Kromě jiného prezentovala v Brně nabídku služeb unikátní pojízdné kalibrační laboratoře. Zatímco dosavadní praxí je, že stroje se ke kalibraci posílají a ta se následně provádí ve specializované laboratoři, odkud jsou poté stroje opět dopraveny zpět k uživateli, takže vše se vyřizuje v podstatě na dálku, v tomto případě přijede laboratoř přímo k zákazníkovi do firmy, a tam mu stroje specialisté zkalibrují na místě.
Letošní novinkou v portfoliu kalibračního vybavení byl v expozici firmy přístroj Etalon LaserTracer, sloužící ke kalibraci obráběcích strojů a také souřadnicových měřicích strojů. Využívá k měření vzdálenosti několika svých poloh – jde o podobný princip, jaký využívá např. známý systém GPS. LaserTracer měří za pomoci laseru a zrcátka svou vzdálenost, která se mění střídáním poloh přístroje, od pinoly nebo hlavy kalibrovaného stroje. Výhoda tohoto systému je, že umožňuje měřit celý rozsah stroje ve 3D síti, a eliminovat tak nejen lineární chyby os, ale i rotační. Etalon LaserTracer, který byl vyvinut společností Etalon AG ve spolupráci s německým spolkovým úřadem PTB a Národní fyzikální laboratoří ve Velké Británii, je unikátem v přesnosti měření, které je dáno vzorcem 0,2 + 0,3/m v mikrometrech.

Tajmac ZPS představuje projekt MANURHIN

Šestivřetenový automat MORI-SAY TMZ625CNC, novinka, kterou prezentovala na MSV a na předchozím veletrhu EMO Hannover zlínská společnost Tajmac ZPS, je jedním z výsledků projektu MANURHIN, v jehož rámci spojili své síly čeští výrobci obráběcích strojů a technické univerzity. Jde o malý, rychlý a výkonný stroj, při jehož vývoji konstruktéři použili řadu technických novinek, které mají za cíl zejména minimalizovat produktivní časy stroje, čímž se zkrátí i cyklový čas na výrobu součástí a obsluze zlepší možnosti jeho seřizování.
K takovýmto pozoruhodným řešením patří např. elektroskříň umístěná „na stropě“ stroje vybavená vodním chlazením, umožňující minimalizovat velikost zastavěné plochy, což je u těchto automatů velmi významný komerční parametr. Pohony všech pracovních vřeten jsou řešeny prostřednictvím externích motorů přes koaxiální hřídele z uhlíkových vláken spojených syntetickou pryskyřicí. Řadu nových konstrukcí přináší i software stroje a technologické programování v TMis. Na rozdíl od předchozí řady TMZ je použit pouze jeden řídicí systém. Osvědčená konstrukce „srdce stroje“ – vřetenového bubnu – včetně jeho přesné fixace trojicí nitridovaných ozubených věnců a řešení centrálního tělesa podélných suportů zůstala zachována z předchozích řešení stejně jako pomocné funkce stroje, např. přetáčení vřetenového bubnu a upínání materiálu.
„Projekt MANURHIN vyšel z období hospodářské krize díky úsporným opatřením bez větších ekonomických ztrát, takže jsme mohli loni dodat na tuzemský trh ještě více strojů než v roce 2007. Šlo o dosud nejúspěšnější rok tohoto nejmladšího projektu v rámci firmy Tajmac-ZPS Zlín. Ke konci června 2011 se ve firmě vyrobilo už 190 strojů MANURHIN,“ uvedla šéfová propagace firmy Ing. Hana Modlitbová. Firma kvůli narůstající poptávce přijala nové zaměstnance, převážně na montáž strojů, a po nedobrovolné pauze způsobené krizí se do firmy vrátili především zkušení technici.
Tajmac ZPS je komplexní firma zabývající se vývojem a výrobou obráběcích strojů. Patří mezi největší české exportéry (vývoz představuje přes 80 % produkce) a řadí se do skupiny předních světových výrobců. Stroje ze Zlína se uplatňují v nejnáročnějších průmyslových odvětvích na všech světových trzích a získaly si velmi dobrou pověst pro své vysoké technické parametry, přesnost a spolehlivost.

Mesing: útok na hranice extrémní  přesnosti
                                                                                                                     I když je pozornost obvykle soustředěna na exponáty přihlášené do soutěže o Zlatou medaili, a zejména pak na její vítěze, je na veletrhu vždy k vidění i řada dalších zajímavých, často unikátních špičkových řešení. Letos se s několika z nich bylo možné setkat např. v poměrně nenápadném stánku brněnské firmy Mesing, která tradičně patří ke kandidátům na některá z ocenění, letos však z časových důvodů nestihla přihlásit jeden z nejzajímavějších produktů své expozice, který dostal možnost prezentace na MSV 2011 doslova „na poslední chvíli“.
Přístroj se složitým názvem „víceparametrická stanice pro měření rozměrů axiálního i radiálního házení, úchylky tvaru hlavních ploch a torzní charakteristiky spojkového tělesa“ je špičkovým unikátním výrobkem (doslova a do písmene, protože jde o zakázkový systém pro renomovaného německého výrobce automobilových dílů), který se může směle porovnávat se světovou konkurencí – pokud taková vůbec existuje. Mesing se totiž zaměřuje na zakázkově vyráběné vysoce přesné měřicí systémy, zejména přístroje pracující v řádu mikrometrů a subnanometrickou přesností, a ani zmíněné zařízení, s řadou unikátních prvků vyvinutých v rámci grantu Ministerstva průmyslu a obchodu ČR není výjimkou.
Prezentovaný systém má zásadní význam pro výrobce v automobilovém průmyslu: jde o přístroj, kombinující v jediném zařízení několik desítek různých typů senzorů, umožňující provádět simultánně s extrémní přesností rozsáhlý soubor měření, která se v systémech této kategorie v praktickém nasazení dříve buď vůbec neprováděla, nebo k nim bylo zapotřebí řada různých samostatných specializovaných přístrojů. Některá měření totiž byla s takovouto přesností (zařízení disponuje citlivostí v řádu setin mikrometru, což je pro představu, tloušťka setiny lidského vlasu) dosažitelná pouze v laboratorních podmínkách.
Kromě vysoké přesnosti měřicích parametrů, zobrazovaných pro každý senzor zvlášť i s grafickým upozorněním na hodnoty vykazující různé anomálie (obsluha je upozorněna změnou barvy pro příslušný údaj), vyniká systém i rychlostí prováděných měření. Exaktně proměřovaný etalon, v němž jsou uloženy vzorové kalibrační hodnoty, je bleskově načten do paměti vyhodnocovací jednotky, a po přepnutí jednotky do speciálního režimu vzápětí proběhne automatická kalibrace, přičemž doba kalibrace i vlastního měření jsou stejné.
„Stanice je typickým zástupcem zakázkově řešených měřicích a kontrolních zařízení, která vyvíjíme pro linkovou výrobu dílů pro automobilový průmysl. Vývoj, výroba a oživení takovéhoto zařízení trvá zhruba půl roku, a vesměs jde o individuálně řešené zakázky. Tento konkrétní přístroj je zajímavý hlavně tím, že testuje souběžně řadu různých parametrů, přičemž vše je integrováno do jednoho zařízení, a měří zároveň jak silové, tak torzní charakteristiky automobilové spojky,“ konstatuje ředitel firmy Ing. Jan Kůr.

Cena TechMagazínu
Redakce TechMagazínu udělila své zvláštní ocenění brněnské firmě Mesing za měřicí systém pro kalibraci automobilové spojky. I když se tento exponát nedostal letos z časových důvodů do nominace na Zlaté medaile, splňuje všechna kritéria a byl by nepochybně jedním z horkých kandidátu na nejvyšší ocenění. Výrobce si jej však zaslouží nejen za tento konkrétní unikátní produkt, který představuje absolutní špičku ve své kategorii, a svými užitnými parametry mnohdy převyšující srovnatelnou konkurenci, ale i za celkový přístup a dlouhodobé aktivity a výsledky ve vývoji a konstrukci inovativních systémů a zařízení a spolupráci s českými technickými školami.

Ferrum – poctivé železářství i pro potřeby 21. století
I když by se z mediálního rozruchu kolem novinek a nejrůznějších superlativů týkajících se exponátů na MSV mohlo zdát, že ústřední domácí průmyslový veletrh je jen o hi-tech prototypech a novinkách, ale není tomu tak. Je i o „konfekci“ – poctivé řemeslné práci a zásobování soukolí průmyslové výroby. A právě tyto služby nabízela ve své expozici společnost Ferrum z Moravských Budějovic jako tradiční spolehlivý partner pro kovovýrobce. Už název firmy odkazuje na byznys týkající se železa (což v konkrétní podobě znamená zejména zaměření na hutní materiály a kovové prvky), a v tomto oboru představuje Ferrum dokonale profesionální přístup. Záběr činnosti je poměrně široký, od zpracování kovů s využitím CNC strojů a zařízení včetně pálení laserem a plazmou, přes armování betonářské oceli a výrobu kovových roštů až po ekologickou likvidaci autovraků.

Rychlý robot TAWERS G3 si nastaví ovládání sám
Firma Valk Welding přivezla do Brna skutečně horkou novinku - svařovací robot Panasonic TAWERS G3 představuje nejnovější trendy v robotickém svařování.
Zařízení funguje výrazně svižněji než jeho předchůdci, a obsluha se může zabývat pouze svařovací dráhou, kterou je třeba naprogramovat. Ovládání na základě typu spojení a druhu materiálu nastaví samo technické parametry svařování, jako je intenzita proudu, napětí a rychlost svařování. Komunikace se svařovacím robotem probíhá mnohem rychleji než u předchozí generace ovládání, vyobrazení na displeji se objevují bez zpoždění znatelného u předchozí verze G2.
Další novinkou je doplněk Active Wire, který lze dodat k řízení G3. Jeho pomocí je svařovací drát podáván přerušovaně se zpětným pohybem, čímž lze dosáhnout až o 80 % méně rozstřiku a nižší tepelný vstup při svařování. To přináší optimální výsledky svařování, zejména u tenkostěnné a nerezové oceli. Valk Welding nabízí řešení v podobě softwaru G3 Weld Navigation, s jehož pomocí mohou i pracovníci bez znalostí z oblasti svářecí techniky jednoduše programovat svařovací roboty stejně jako na herní konzole.
Podle ředitele Vavrečky se v oboru svařování poptávka po automatizaci pomocí robotů silně zvyšuje, v Evropě se loni prodalo na 30 000 robotů a firma v první polovině roku 2011 přijala rekordní počet zakázek na robotická zařízení.

Zvony z města mistra barokního stavitelství

Ale nejen hi-tech systémy byly lákadlem do veletržních expozic. K velice účinným marketingovým prostředkům na MSV patřila, jak se ukázalo, třeba originální zvonkohra na stánku společnosti ŽDAS v expozici své mateřské firmy Železiarne Podbrezová. Zvony, které oznamovaly různými melodiemi, že uplynulo další čtvrt hodiny, posloužily nejen k časové orientaci, ale připomenuly i samotné kořeny podniku, který letos oslavil 65. výročí svého vzniku – prvním produktem dnešního renomovaného výrobce speciálních strojů a zařízení jako jsou např. stacionární i mobilní obří šrotovací nůžky (za něž mj. získala firma ocenění na loňském MSV) byly totiž zvony. A ty současné, které po veletrhu najdou umístění v atraktivní lokalitě ve Ždáru n. Sázavou, kde firma sídlí, přilákaly k jejímu stánku i davy návštěvníků, jež mohli další vystavovatelé jen závidět. Tam byly pak k vidění další zajímavé produkty dokumentující výrobní možnosti firmy jako např. unikátní odlitek pro ropný vrt vyrobený pro firmu General Electric.
 

 

 
Publikováno: 11. 12. 2011 | Počet zobrazení: 4452 článek mě zaujal 693
Zaujal Vás tento článek?
Ano