asseco Aimtec murr

Roste zájem o české zbraně, výrobcům se daří

Současná vyostřená mezinárodní situace, jak se zdá, pomohla k výrazně lepším ekonomickým výsledkům i českým zbrojovkám. Firmy obranného a bezpečnostního průmyslu už tři roky hlásí stále vyšší tržby, konstatuje deník E 15 ve zprávě shrnující vývoj v tomto průmyslovém segmentu. 

 

Zatímco předloni dosáhl tuzemský zbrojní export 11,8 mld. Kč, předběžně odhadované výsledky za uplynulý rok se blíží 14 miliardám.

Zbrojařina je vrtkavý byznys
Prodej výrobků České zbrojovky Uherský Brod se (bez započítání již dříve nasmlouvaných kontraktů) loni oproti předchozímu roku zvýšil asi o 17 %, uvedl v deníku E15 ředitel společnosti Lubomír Kovařík s tím, že největší zájem firma zaznamenala v USA. V loňském roce tam ČZ dodala na 70 000 ks zbraní. Zbrojovce sice loni nevyšly některé záměry, např. vybudování továrny v Brazílii nebo rozsáhlý přezbrojovací tendr v Indii, ale zas naopak se ČZUB povedlo zahájit provoz na výrobu ručních zbraní na Slovensku v Novákách a o rok dříve výrobu součástek v polské Radomi. Její tržby loni poprvé přesáhly třímiliardovou hranici.
K významnému posunu došlo i v Česku, kde ještě před konce loňského roku podepsala firma kontrakt s ministerstvem obrany na rozsáhlou dodávku zbraní pro Armádu ČR v hodnotě 417 mil. Kč. Zbrojovka armádu vybaví 2600 útočnými puškami CZ 805 BREN s příslušenstvím. Součástí zakázky je i koupě 800 podvěsných granátometů, přepravní obaly nebo soupravy pro zbrojíře. K útočným puškám chce ministerstvo koupit i několik tisíc zaměřovacích dalekohledů a systémů nebo zaměřovacích laserů. Vojáci by měli obdržet i 5500 moderních pistolí CZ 75 Phantom ráže 9 mm (včetně příslušenství) za téměř 60 mil. Kč. Pro Vojenský technický ústav pořizuje ministerstvo obrany jeden lehký obrněný vůz na platformě automobilu Iveco za téměř 40 mil. Kč, z něhož bude vozidlo pro zajištění nepřetržitého dělostřeleckého průzkumu.
Na domácím trhu eviduje Česká zbrojovka za loňský rok nárůst o 35 %, na Slovensku, kde vyhrála tendr na dodávku pistolí pro tamní policejní složky spolu s rakouským Glockem, uzavřela smlouvu v objemu 383 mil. Kč, takže vloni zaznamenala až 50% nárůst.

Ve znamení investic a mezinárodní spolupráce
Pozitivně hodnotí poslední období rovněž průmyslový holding Excalibur Group (od ledna 2016 změnil svůj název na Czechoslovak Group, který má vyjadřovat výrobní základnu v ČR a SR a návaznost na tradici československého průmyslu). Významný úspěch zaznamenala firma v podobě dohody o strategickém partnerství s izraelskou zbrojovkou Rafael Advanced Defense Systems, kterou oficiálně firmy podepsaly v rámci loňského veletrhu IDET. Obdobným úspěchem se může pochlubit i pardubická společnost Retia, která na podzim podepsala s další významnou izraelskou zbrojovkou, výrobcem radarů ELTA Systems, memorandum o možném přenesení výroby radaru MMR ze systému Iron Dome do ČR.
Vlašimská muniční továrna Sellier & Bellot, která loni oslavila 190 leté výročí, zvyšuje výrobu a posílila stavy o 300 nových zaměstnanců. V roce 2014 dokončila největší investici (700 mil. Kč) za posledních 20 let pořízením nových technologií a rozšířením výrobních kapacit. To jí umožnilo zvýšit výrobu pistolových a kulových nábojů. Např. produkce moderních zápalek s patentově chráněnou netoxickou složí Nontox, které představují absolutní špičku a o něž mají enormní zájem světoví výrobci pistolové a kulové munice, se za poslední čtyři roky ztrojnásobil a dosáhl hranice 1,2 mld. ks ročně.
Masivní investice 50 až 80 mil. Kč do nových technologií realizuje i pardubický výrobce trhavin Explosia. Úspěšný byl loňský rok také pro kopřivnickou firmu Tatra Trucks, která překonala své předchozí výrobní a obchodní statistiky. Montážní závod, který Tatra vybudovala v Saúdské Arábii, loni vyrobil přes 200 vozidel a na 450 vozů odebere na základě nového kontraktu Indie, v další fázi by mělo následovat 700 vozů. Pro letošní rok má tak automobilka ambiciózní záměr v němž plánuje výrobu 1300 vozů.

Národ sobě: Do zbraně!
Zbrojí ale nejen profesionální složky, ale i občané. I když se prodejci obvykle brání dávat zvýšený zájem o zbraně do souvislosti s vlnami migrantů, faktem je, že právě v poslední době prodeje osobních zbraní i počet zájemců o zbrojní průkazy výrazně vzrostl. Např. v ČR podle údajů ministerstva vnitra stoupl počet legálně držených nových zbraní o 40 000 (Česká zbrojovka zaregistrovala např. o pětinu vyšší odbyt malorážek), v sousedním Rakousku to bylo ještě o 20 000 více, takže novou zbraň si loni pořídilo na 60 000 Rakušanů.
 

 
Publikováno: 1. 4. 2016 | Počet zobrazení: 2454 článek mě zaujal 482
Zaujal Vás tento článek?
Ano